SHBA pezullon përkohësisht misionet luftarake në Afganistan, kjo është arsyeja - Bota Sot
SHBA pezullon përkohësisht misionet luftarake në Afganistan, kjo është arsyeja

Bota

E diel, 21 tetor 2018

SHBA pezullon përkohësisht misionet luftarake në Afganistan, kjo është arsyeja

Më: 11 tetor 2018 Në ora: 22:55
Ilustrim

Pentagoni ka njoftuar se do ta bëjë pezullimin e gjithë flotës së avionëve luftarak F-35, kjo pas rënies së avionit "Lockheed Martin" F-35 në Karolinën e Jugut. Pezullimi do të bëhet për të pasur mundësi kontrollimi në të gjithë avionët.

Ky pezullim siç shkruan Associated Press, do ta sjellë edhe pezullimin e misioneve luftarake amerikane në Afganistan.

Inspektorët, të cilët ekzaminuan rënien e avionit dyshojnë se kishte probleme me lëndën djegëse dhe konstatojnë se një problem të tillë mund të kenë gjithë avionët e kësaj flote.

“SHBA dhe partnerët ndërkombëtarë kanë pezulluar përkohësisht të gjitha operacionet që përdoren F-35”, tha Pentagoni.

Sipas Pentagonit kontrollimi do të përfundojnë në 24 deri në 48 orët e ardhshme.

Theksojmë se flota e F-35 është flota më e madhe dhe më e shtrenjtë e armatimeve të këtij lloji në botë, dhe është parashikuar se mund të shiten më shumë se 3,000 nga ky llojë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test