24 tetori, dita e OKB-së - Bota Sot
24 tetori, dita e OKB-së

Bota

24 tetori, dita e OKB-së

Më: 24 tetor 2018 Në ora: 08:13
Foto ilustrim

Asambleja e përgjithshme e OKB-së në vitin 1971 propozoi që shtetet anëtare, Ditën e OKB-së ta shënojnë edhe si festë zyrtare.

Karta me të cilën u themelua Organizata Botërore, është firmosur më 26 qershor të vitit 1945 në San Francisko, ndërsa hyri në fuqi më 24 tetor pasi e ratifikuan pesë anëtaret e përhershme Kina, Franca, ish bashkimi sovjetik , SHBA-të, Britania e Madhe dhe shumica e vendeve qe e nënshkruan.

Dita e OKB-së shënon përvjetorin e hyrjes në fuqi të kartës së Kombeve të Bashkuara, në vitin 1945.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...