Franca me “masa të duhura” nëse vërtetohet përgjegjësia e sauditëve për Khashoggin - Bota Sot
Franca me “masa të duhura” nëse vërtetohet përgjegjësia e sauditëve për Khashoggin

Bota

Franca me “masa të duhura” nëse vërtetohet përgjegjësia e sauditëve për Khashoggin

Më: 24 tetor 2018 Në ora: 14:55
Jamal Khashoggi

Franca do të ndërmarrë masa të duhura nëse Arabia Saudite gjendet fajtore në rastin e vrasjes së gazetarit Jamal Khashoggi.

Kështu ka deklaruar sot për gazetarët zëdhënësi i qeverisë franceze, Benjamin Griveaux.

“Përderisa faktet nuk janë ende qartësuar dhe derisa ato të vërtetohen nga shërbimet tona të informacionit ne nuk do të ndërmarrim asnjë vendim”, u shpreh ai.

“Por, në anën tjetër, kur të qartësohet e gjithë kjo situatë dhe të jenë verifikuar nga shërbimet tona të inteligjencës, bazuar në hipotezën se Arabia Saudite mund të ketë përgjegjësi në këtë ngjarje, ne do të marrim veprimet e nevojshme”, tha ai, duke shtuar se veprimet e Francës ndaj Arabisë Saudite nuk do të përfshinin vetëm ndalimin e shitjes së armëve.

Gazetari Khashoggi u zhduk më 2 tetor pasi kishte hyrë në konsulatën saudite në Stamboll. Autoritetet saudite më pas kanë pranuar se ai është vrarë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat