Rusët përdorën doping në Botëror - Bota Sot
Rusët përdorën doping në Botëror

Botërori 2018

E enjte, 15 nëntor 2018

Rusët përdorën doping në Botëror

Më: 9 korrik 2018 Në ora: 13:44
Ilustrim

Dyshimet për përdorimin dopingu nga futbollistët rus bëhen gjithmonë e më prezente.

Ditët e fundit mediat gjermane ka theksuar se lojtarët e kombëtares ruse kanë përdorur herë pas here amoniak, një substancë që duhet të jetë e ndaluar, pasi ndikon në paraqitjen sportive.

Kjo gjë është zbuluar nga një gazetë e përjavshme e Mynihut sipas së cilës në ndeshjen kundër Spanjës, një nga zëvendësuesit e Cerceshov, ka thithur amoniak nga një copë pambuku.

Ndonëse amoniaku nuk është një substancë e pranishme në listën e substancave të ndaluara nga Agjencia Ndërkombëtare e Antidopingut, ai stimulon frymëmarrjen dhe përmirëson qarkullimin e oksigjenit në gjak.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test