Ekipi Jumbo-Visma fiton,  mban Mike Teunissen në fanellën e verdhë - Bota Sot
Ekipi Jumbo-Visma fiton,  mban Mike Teunissen në fanellën e verdhë

Çiklizëm

Ekipi Jumbo-Visma fiton,  mban Mike Teunissen në fanellën e verdhë

Nga: Fazli Berisha Më: 11 korrik 2019 Në ora: 19:18
Tour de France-edicioni i 106-të-etapa e 2-të

Skuadra fituese holandeze Jumbo-Visma në fazën 2 si dhe fazën e parë në Bruksel, duke i siguruar çiklistit të tij të mbajë fanellën e verdhë Mike Teunissen.

Në etapën e dytë në shtegun 27.6 kilometra si TTT për ekipe kanë marrë pjesë  22 skuadra me nga 8 garues  në kohën  gjykim në Bruksel dhe rreth Brukselit, nga Pallati Mbretëror në Atomium. Fituesi holandez Jumbo-Visma fitoi fazën 2 si dhe fazën e parë në Bruksel, pasi Mike Teunissen, Steven Kruijswijk, George Bennett, Wout van Aert dhe Tony Martin kanë lënë pas ekipin Ineos për njëzet sekonda kështu që Teunissen arriti të mbajë fanellën e verdhë. Ata gjithashtu mbajtën traditën e gjallë të specialistëve holandezë që nga koha e parë e skuadrës së parë të Tour de France u fitua nga ekipi kombëtar holandez në Dieppe në vitin 1955.

Pas etapës së 2-të fanellën e verdhë e bartë edhe më tutje Mike Teunisen me kohë 04H 51' 34'', që i takon edhe fanella e gjelbër me 50 pikë sa ka edhe sllovaku Peret Sagan 50 pikë, Fanellën e bardhë me pika të kuqe me 2 pikë vazhdon ta barë belgu G reg Van Avermaet , ndërsa fanellën e bardhë si çiklisti më i ri është çiklisti belg Wout Van Aert me kohë 04H 51' 44''.Çiklisti më agresiv i etapë u shpallë çiklisti francez Stéphane Rossetto. Kampioni aktual Thomas Geraint është pozitën e 8-të të Renditjes së përgjithshme.

Të hënën çiklistët garojnë për etapën e tretë në shtegun Binche - Épernay  të gjatë 215 kilometra. Çiklistët nisen nga qyteti Binche nga rajoni Hainaut i Belgjikës me 33 mijë banorë me një ekonomi: Ndërtime dhe ndërtimi (grupi Wanty dhe turizmi. Në sport: Ka  60 shoqata duke përfshirë pesë klube të çiklizmit amator, ekipi i çiklizmit i Wanty-Groupe Gobert. Ngjarje: Semi-maratonë, Sfida e Heronjve Urbanë (gjurmët e zhurmës).Sikur që Biche njihet edhe Ngjarje të Kultrës: karnaval (shekulli i 14-të i listuar nga UNESCO), koncerte falas në Grand-Place dy herë në vit, Un Soir au Parc (koncerte). Ndërsa ditën garuesit e përfundojnë në Epernay qytet kz me 24 mijë banorë dhe me një Ekonomi: 35 shtëpi të  shampanjës në Avenue de champagne. Industritë: Chantelle (të brendshme për femra), Lapeyre-Cordier-Pastural (grupi Saint-Gobain), Legras Industries (lider evropian në zgjidhjet logjistike për mjedisin), Leroy Industries (panele druri), Smurfit-Kappa (lider botëror për pako) Valentin (udhëheqës botëror për makinat e verës me gaz), Verallia (grupi Saint-Gobain, paketim qelqi). Turizmi rreth Champagne (500,000+ vizitorë /në vit).

Renditja ekipore në etapën e 2-të(TTT)

1. TEAM JUMBO – VISMA               00H 28' 57''

2. TEAM INEOS                                00H 29' 17''   

3. DECEUNINCK - QUICK - STEP  00H 29' 18''   

4. TEAM SUNWEB                           00H 29' 23''   

5. TEAM KATUSHA ALPECIN         00H 29' 23''   

Renditja e përgjithshme

1. MIKE TEUNISSEN            TEAM JUMBO - VISMA        04H 51'

2.  WOUT VAN AERT           TEAM JUMBO - VISMA        04H 51'

3.  STEVEN KRUIJSWIJK    TEAM JUMBO - VISMA        04H 51'

4.  TONY MARTIN                TEAM JUMBO - VISMA        04H 51'

5.  GEORGE BENNETT       TEAM JUMBO - VISMA        04H 51'

6.  GIANNI MOSCON            TEAM INEOS                         04H 52'

7.  EGAN BERNAL                TEAM INEOS                         04H 52'

8.  GERAINT THOMAS        TEAM INEOS                         04H 52'

9.  DYLAN VAN BAARLE     TEAM INEOS                         04H 52' -

10. ELIA VIVIANI       DECEUNINCK - QUICK - STEP       04H 52'          

Renditja e ekipeve

1. TEAM JUMBO - VISMA                            13H 08' 21''   

2. WANTY - GOBERT CYCLING TEAM     13H 08' 21''   

3. DECEUNINCK - QUICK - STEP              13H 08' 21''   

4. EF EDUCATION FIRST                           13H 08' 21''   

5. BAHRAIN - MERIDA                                 13H 08' 21''   

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat