Alaphilippe fitoi etapën ITT dhe kryeson i sigurt  - Bota Sot
Alaphilippe fitoi etapën ITT dhe kryeson i sigurt 

Çiklizëm

Alaphilippe fitoi etapën ITT dhe kryeson i sigurt 

Nga: Fazli Berisha Më: 19 korrik 2019 Në ora: 19:13
Alaphilippe fitoi etapën ITT dhe kryeson i sigurt 

Çiklizëm: Tour de France-edicioni i 106-të-etapa e 13-të
 Etapa e 13-të e edicionit të 106-të të Tour de France në ITT (kohën individuale) në shtegun Pau – Pau të gjatë 27.2 kilometra e kaloi në shenjë të kryesuesit të garës, çiklistit francez Julian Alaphilippe, i cili u tregua më i shpejti në kohën individuale pasi shtegun e përshkoi për 00h35' 00'', ndonëse para garës tha se do të vuaj shumë, por do të ia del.

Image

Alaphilippe la në pozitën e dytë kampionin Thomas Geraint dhe belgun Thomas De Gendt në pozitën e tretë. Pas fitores Julian Alaphilippe u shpreh: "E dija që do ta bëja mirë, nuk mendova se do të fitoja.

Është e pabesueshme. Unë jam shumë i lumtur. Pa qenë pretendues, e dija se mund të bëja një shfaqje të mirë në një kurs të tillë, i thashë kushëririt tim Franck që të bëja diçka të mirë, por nuk mendova se mund të fitoja, veçanërisht me një hendek të tillë të madh kundër Geraint Thomas.

Pjesa e parë më përshtatet, por unë u befasova në pjesën e dytë të garës. I shtyja kufijtë e mia. Me ndihmën e publikut, unë dhashë gjithçka deri në linjë. Kam dëgjuar se edhe në makinën time ekipore të gjithë ata bërtisnin.

Image

“Kryesimin edhe pas etapës së 13-të e ka çiklisti francez Julian Alaphilippe  me kohë 53h01' 09'', ndërsa kampioni aktual Thomas Geraint po e ndjekë në hap në pozitën e dytë me vetëm 01' 26''.  

Ndërsa fanellën e gjelbër e bartë sllovaku Peret Sagan 277 pikë. Fanellën e bardhë me pika të kuqe me 54 pikë e bartë  belgu Tim Wellens, ndërsa fanellën e bardhë si çiklisti më i mirë i ri është çiklisti spanjoll Enric Mas me kohë 53h03' 53''. Çiklisti më agresiv i etapës u shpallë çiklisti italian Matteo Trentin.  Kampioni aktual Thomas Geraint i është ofruar kryesuesit dhe mbase do ta ndjekë në hap me ngecje 01' 26'' .

Të shtunën çiklistët garojnë për etapën 14-të në shtegun malor Tarbes - Tourmalet Barèges të gjatë 117.5 kilometra. Çiklistët nisen nga qyteti Tarbes me  42, 500 banorë dhe një Ekonomia: Transporti i Alstom, Daher (aeronautika), Tarmac (kompania e çmontimit të aeroplanëve). Ish-industria Giat Industries u rehabilitua. Ushtarak: parajsa e 35-të dhe regjimenti i artilerisë dhe regjimenti i parë i paratrupave husar (2,000 ushtarë).

Universiteti i dytë i Midi-Pyrenees (6,000 studentë). Sport: 16 750 anëtarë në 187 klube. Klube: Tarbes Gespe Bigorre (TGB, basketboll), Stado TPR (bashkim rugby), gjerdan Amicale, Tarba Bigorre parashutë, Pilotari Club tarbais (dy bota), Badminton Athletic tarbais.

Image

Ngjarjet: Petits As turneu i tenisit (janar), xhirimi i kampionatit francez (shkurt 2018 dhe 2020), turneu ndërkombëtar i shahut (mars), shpëtimi i kampionatit botëror 2018, turneu ndërkombëtar i pelotës (Maj), kriteret e Fêtes de Tarbes (cikli, Kampionatet franceze të notit (korrik), Tarb'elles (tetor, femra (s running), gjysmë-maratonë Lourdes-Tarbes (nëntor), Sabre d'Or (Fencing, nëntor). Klub Cycling: Tarbes Cycliste Compétition. Ngjarje Kulturore: Pic d'Or (shanson, maj), Tarba en Canta (festa tradicionale, qershor, Fêtes de Tarbes (qershor), Equestria (Korrik), Festivali Evropian i krijimit të kuajve (korrik 25, , Edicioni i 22-të), Terro'Art (arti dhe gastronomia, shtator), Panairi i Luleve (tetor).

Garuesit mbyllin darën në qytetin Tour de Malet me 15.556  banorë me një Ekonomia: Turizmi (Grand Tourmalet, domenin më të madh të skijimit në Pyrenees franceze), banjot termale. Sport: Derby du Pic (udhëtim falas, prill), Marmottes Grand Fondo, Montée du Géant (qershor), Trail des Fleurs (Juillet), Grand Raid të Pirenejve (gusht, ultra gjurmë), Tourmalignes (paragliding), Bareges-Pic -du-Midi-Barèges (shteg, shtator), PyréPic (biçikletë malore, tetor), Festivali i Vezave malet Bareges. Ngjarje Kulturore: NightScapades Festival (Korrik, fotografi dhe filma në astronomi).

Renditja pas etapës së 13-të

1. Julian Alaphilippe (Deceuninck - Quick – Step)    00H 35' 00''
2. Geraint Thomas (Team Ineos)        00H 35' 14''    
3. Thomas De Gendt    (Lotto Soudal)    00H 35' 36''
4. Rigoberto Uran (Ef Education First)    00H 35' 36''
5. Richie Porte (Trek – Segafredo)    00H 35' 45''
6. Steven Kruijswijk (Team Jumbo – Visma)    00H 35' 45''
7. Thibaut Pinot    (Groupama – FDJ)    00H 35' 49''
8. Kasper Asgreen (Deceuninck - Quick – Step) 00H 35' 52''
9. Enric Mas (Deceuninck - Quick – Step)    00H 35' 58''
10. Joseph Rosskopf (CCC Team)    00H 36' 01''

Renditja e përgjithshme
1.Julian Alaphilippe (Deceuninck - Quick – Step)    53H 01' 09''
2. Geraint Thomas (Team Ineos)        53H 02' 35''
3. Steven Kruijswijk (Team Jumbo – Visma)    53H 03' 21''    
4. Enric Mas (Deceuninck - Quick – Step)    53H 03' 53''
5. Egan Bernal (Team Ineos)    53H 04' 01''
6. Emanuel Buchmann (Bora – Hansgrohe)    53H 04' 13''
7. Thibaut Pinot    (Groupama – FDJ)    53H 04' 31''
8. Rigoberto Uran (Ef Education First)    53H 05' 03''
9. Nairo Quintana (Movistar Team)    53H 05' 04''
10. Adam Yates    (Mitchelton – Scott)    53H 05' 04''    

Renditja e ekipeve

1. Trek – Segafredo    159H 16' 27''
2. Movistar Team    159H 26' 39''
3. AG2R La mondiale    159H 30' 23''    
4. Bora - Hansgrohe    159H 30' 59''
5. Mitchelton - Scott    159H 35' 25'

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...