Andersen më i miri në etapën e 19-të! Primozh ruan epërsinë në renditjen e përgjithshme

Çiklizëm

Andersen më i miri në etapën e 19-të! Primozh ruan epërsinë në renditjen e përgjithshme

Nga: Kemajl Goca Më: 18 shtator 2020 Në ora: 18:10
Andersen më i miri në etapën e 19-të! Primozh ruan epërsinë në renditjen e përgjithshme

Danezi Soren Kragh Andersen është çiklisti i katërt me nga dy fitore në etapat e edicionit të 107-të Tour de France pas Wout van Aert, Caleb Ewan dhe Tadej Pogacar. 

Soren Kragh Andersen triumfon në etapën e 19-të, në shtegun 166.5 kilometra midis Bourg -en -Bresse dhe Champagnole.

Në etapën fushore në lindje të Francës, Andersen mirëpriti fitoren e dytë në turneun e këtij viti. Ai zuri vendin e parë me kohë të kaluar për 03:36:33 orë. 

Lideri në klasifikimin e përgjithshëm, slloveni Primozh Roglip, ruan epërsinë 57 sekonda nga bashkëkombësi i tij Tadej Pogacar. 

Nesër mbahet etapa në kronometrin me gjatësi të shtegut 36.2 kilometra në relacionin La Planche de Belle Fiel.

Etapa e 19-të
1. Søren Kragh Andersen (Team Sunweb)    03:36:33
2.  Luka Mezgec (Mitchelton-Scott)    00:00:53
3. Jasper Stuyven (Trek-Segafredo)    00:00:53
4. Greg Van Avermaet (CCC Team)    00:00:53
5. Oliver Naesen (AG2R la Mondiale)    00:00:53
6. Nikias Arndt (Team Sunweb)    00:00:53
7. Luke Rowe (Ineos Grenadiers)    00:00:59
8. Sam Bennett (Deceuninck-Quickstep)    00:01:02
9. Peter Sagan (Bora-Hansgrohe)    00:01:02
10. Matteo Trentin (CCC Team)    00:01:02

Renditja e përgjithshme 
1. Primozh Rogliç (Team Jumbo-Visma)    83:29:41
2. Tadej Pogacar (UAE Team Emirates)    00:00:57
3. Miguel Angel Lopez Moreno (Astana Pro Team)        00:01:27
4. Richie Porte (Trek-Segafredo)    00:03:06
5. Mikel Landa Meana (Bahrain McLaren)    00:03:28
6. Enric Mas Nicolau (Movistar Team)    00:04:19
7. Adam Yates (Mitchelton-Scott)        00:05:55
8. Rigoberto Uran (EF Pro Cycling)    00:06:05
9. Tom Dumoulin (Team Jumbo-Visma)    00:07:24
10. Alejandro Valverde (Movistar Team)    00:12:12

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat