Teuns fiton etapën e 8-të, Pogaçar kryeson renditjen e përgjithshme 

Çiklizëm

Teuns fiton etapën e 8-të, Pogaçar kryeson renditjen e përgjithshme 

Nga: Kemajl Goca Më: 3 korrik 2021 Në ora: 18:29
Teuns fiton etapën e 8-të, Pogaçar kryeson renditjen e përgjithshme 

Etapa e parë malore e ‘Tour de France 2021’, i takoi Dylan Teuns. 

Çiklisti belg, Teuns, zuri vendin e parë me kohë të kaluar për 03. 54' 41'' orë në relacionin Oyonnax-Le Grand Bornand, me gjatësi të shtegut 150,8 kilometra.   

Ion Izagirre renditet i dyti, me 44 sekonda pas Teuns.

Image

Pogaçar

Michael Woods është në pozitën e tretë me 47 sekonda me pak dhe Pogaçar në të katërtin me 49 sekonda pas fituesi të garës. Pogaçari i mjaftoi kjo pozitë, duke e rrëmbyer edhe fanellën e verdhë.

Dylan Teuns është i lumtur për fitoren në etapën e tetë të edicionit të 108-të të kësaj gare prestigjioze. Një garë që u përshkrua me rivalitet por edhe me shi të madh.

Disa çiklistët patën edhe probleme me lëndime dhe nuk  e përfunduan garën.

Pogaçar tani kryeson renditjen e përgjithshme, duke lënë pas me një minutë dhe 48 sekonda Wout van Aert të Belgjikës.

Etapa e nëntë mbahet nesër në relacionin Cluses - Tignes, me gjatësi të shtegut 144.9 kilometra.

Etapa e 8-të
1. Dylan Teuns (Bahrain Victorious)     03h 54' 41''
2. Ion Izaguirre Insausti (Astana - Premier Tech)    +00h 00' 44''
3. Michael Woods (Israel Start-Up Nation) + 00h 00' 47''
4. Tadej Pogaçar (UAE Team Emirates)    + 00h 00' 49''
5. Wouter Poels (Bahrain Victorious)    + 00h 02' 33''
6. Simon Yates (Team Bikeexchange)     + 00h 02' 43''
7. Aurélien Paret Peintre (AG2R Citroen Team)    + 00h 03' 03''
8. Guillaume Martin (Cofidis)    + 00h 03' 03''
9. Mattia Cattaneo (Deceuninck - Quick – Step)    + 00h 04' 07''
10. Jonas Vingegaard (Jumbo – Visma)    + 00h 04' 09''

Renditja e përgjithshme
1. Tadej Pogaçar (UAE Team Emirates)    29h 38' 25''
2. Wout Van Aert (Jumbo – Visma)    + 00h 01' 48''
3. Alexey Lutsenko (Astana - Premier Tech)    + 00h 04' 38''
4. Rigoberto Uran (EF Education – Nippo)    + 00h 04' 46''
5. Jonas Vingegaard (Jumbo – Visma)    + 00h 05' 00''
6. Richard Carapaz (Ineos Grenadiers)    + 00h 05' 01''
7. Wilco Kelderman (Bora – Hansgrohe)    + 00h 05' 13''
8. Enric Mas (Movistar Team)    + 00h 05' 15''
9. David Gaudu (Groupama – FDJ)    + 00h 05' 52''
10. Peio Bilbao (Bahrain Victorious)    + 00h 06' 41'

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat