Vozit vetëm me një rrotë 500 km pa ndërprerje - Bota Sot
Vozit vetëm me një rrotë 500 km pa ndërprerje

Çiklizëm

E mërkurë, 21 nëntor 2018

Vozit vetëm me një rrotë 500 km pa ndërprerje

Më: 5 maj 2017 Në ora: 17:38
Motoçiklisti japonez Masaru Abe

Motoçiklisti japonez Masaru Abe ka thyer rekordin e vjetër botëror 25 vjet në vozitjen e skuterit me vetëm në një rrotë.

Abe rekordin e ri e arriti me modelin Yamaha Jog duke kaluar saktë 499 km.  Rekordi është thyer në shtegun Kavaguçi në afërsi të Tokios dhe ishte për 170 km më i madh se sa rekordi i kaluar. 

“Asnjëherë më herët nuk kam ndier aq shumë dhimbje, pasi të dyja duart më dridheshin”, ka thënë 33-vjeçari pas thyerjes së rekordit. Ai ka shtuar se edhe shikimi i ishte mjegulluar dhe gati kishte humbur ndjenjat.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test