Michael Matthews fitoi etapën e 16-të,  Froome vazhdon kryesimin - Bota Sot
Michael Matthews fitoi etapën e 16-të,  Froome vazhdon kryesimin

Çiklizëm

E premte, 19 tetor 2018

Michael Matthews fitoi etapën e 16-të,  Froome vazhdon kryesimin

Nga: Fazli Berisha Më: 18 korrik 2017 Në ora: 18:33
Michael Matthews

Çiklizëm: Tour de France-edicioni i 104-të-etapa e 16-të

Duket se dita e djeshme e pushimit më së shumti i ndihmoi çiklistit australian Michael Matthews , i cili shtegun Le Puy-en-Velay – Romans të gjatë 165 kilometra, që e përshkoi për 03h 38' 15'', duke lënë prapa në vendin e dytë norvegjezin Edvald Boasson Hagen dhe gjermanin  John Degenkolb në vendin e tretë. Në renditjen e përgjithshme pas etapës së 16-të vazhdon të kryesojë kampioni aktual anglezi Christopher Froome me kohë të përgjithshme 68h 18' 36''. Fanellën e gjelbër e bartë fituesi i pesë etapave në këtë edicion çiklisti gjermani Marcel Kittel me 373 pikë, ndërsa francezi Warren Barguil  bartë fanellën e bardhë me pika të kuqe (polka)  me 117 pikë. Çiklisti që bartë fanellën e bardhë si çiklisti më i mirë i ri është amerikani Simon Yates  me kohë prej 64h 20' 38'', ndërsa çiklisti më agresiv ishte çiklisti francez Sylvain Chavanel dhe bartë edhe fanellën (kombinative të kuqe me numër 1. Të mërkurën çiklistët vazhdojnë garën për etapën e 17-të në shtegun Le Murre - Serre Chevalier të gjatë 183 kilometra. Shtegu ka katër ngjitje të lehta , por nuk  do të thotë që nuk do të jenë të vështira dhe sfiduese. Çiklistët nisën nga qyteti  me 5300 banorë me një Ekonomia: Ish zona e minierave (anthra cite). Gorgy Timing (lider ndërkombëtar në inovacionin e sinkronizimit të sigurt të kohës). Turizmi veror dhe dimëror: gjashtë liqene (not, vela, peshkim, rrëshqitje në ajër), shtigje (ecje, kalërim, ciklon turizëm), tre vende sportive dimërore,

Park Natyror Ecrins. Sport: Matheysin e klubit Rugby. Ngjarje: Trail des Passerelles, Verticale du Grand Serre, Raid Napoléon (të gjitha garat në zhvillim), Triathlon du Valbonnais, Rallye de la Matheysine. Trashëgimia: Prairie de la Rencontre në Laffrey (vendi i rimarrjes së pushtetit të Napoleonit), Route Napoleon, Notre-Dame de la Salette Sanctuary (vendi i dytë më i madh i Francës në pelegrinazh), La Pierre Perce (shkëmb i shpuar, një mrekulli e Dauphinës) , Ura e varur Monteynard (një vend unik në Evropë), Petit Train de la Mure, Muzeu Matheysin, Muzeu Underground i Imazheve Minierave (kujton kulmin e saj minerar dhe përmban një zbritje në tunelet e saj), Maison du Patrimoine në Pellafol. Gara mbyllet në qytetin Serre Chevalier me 16.300 me Ekonomia: Më e madhe e skive në Alpeve Jugore (250 km slope), turizmi veror (hiking, ngjitje, udhë BMX). Sport: Serre Chevalier Ski Club (800 anëtarë të licencuar përfshirë 130 garues), Serre Chevalier Snowboard klub.

Ngjarje: Serre Chevalier Grand Prix (ski), trofe Serre Chevalier (ski), Andros Trophy (gara me akull), Granfondo Serre Chevalier (ciklosportive), Serre Che Trail Salomon. Trashëgimia:Kisha Saint-Arnould në Saint-Chaffrey (shek. XI dhe afreske të shekullit të 15-të), Kisha e Shën Marcellinit (shek. XII deri në shekullin XVI) dhe Kisha e Saint-Jean-Baptiste-de-Pananches në La Salle-les-Alpes, Notre -Dame de l'Assomption (shekulli i 15-të) dhe kishat e Saint-André dhe Saint-Martin në Monêtier-les-Bains, Muzeu i Artit Fetar në Monêtier-les-Bains, Muzeu i Historisë së Fshatit La Salle-les-Alpes. Ngjarje: Festivali Jazz në lartësinë e komunave të Serre Chevalier Vallée, festivali i drurit në Monêtier-les-Bains.

Rezultatet e etapës së 16-të

1. Michael Matthews (Aus.) Team Sunweb        03h 38' 15''

2. Edvald Boasson Hagen (Nor.) DIMENSION DATA              03h 38' 15''

3. John Degenkolb (Gjerm.)TREK - SEGAFREDO                  03h 38' 15''

4. Greg Van Avermaet (Bel.) BMC RACING                            03h 38' 15''

5. Christopher Laporte (Fra.) SOLUTIONS CREDITS              03h 38' 15''

6. Jens Keukeleire (Bel.) ORICA – SCOTT                    03h 38' 15''

7. Tnony Gallopin (Fra. )LOTTO SOUDAL                    03h 38' 15''

8. Tiesj Benoot (Bel.) LOTTO SOUDAL                                   03h 38' 15''

9. Maciej Bodnar (Pol.) BORA - HANSGROHE              03h 38' 15''

10. Romain Hardy (Fra.) FORTUNEO - OSCARO          03h 38' 15''

Renditja e përgjithshme

1. Christopher Froome (Brit. M.) TEAM SKY                 68h 18' 36''

2.  Fabio Aru (Ita.) ASTANA PRO TEAM                       68h 18' 54''

3. Romain Bardet (Fra.) AG2R LA MONDIALE               68h 18' 59''

4. Rigoberto Uran (Kol.) CANNONDALE DRAPAC         68h 19' 05''

5. Mikel Landa (Spa.) TEAM SKY                                  68h 19' 53''

6. Simon Yates (SHBA) ORICA – SCOTT                      68h 20' 38''

7. Daniel Martin (Ita.) QUICK - STEP FLOORS              68h 20' 39''

8.  Louis Meintjes (Afrika J.) UAE TEAM EMIRATES    68h 24' 36''

9. Damiano  Caruso (Ita.) BMC RACING TEAM   68h 24' 41''

10. Nairo Quintana (Kol.) MOVISTAR TEAM                 68h 24' 52''

Renditja e ekipeve

1. TEAM SKY (Brit.M.)   205h 06' 20''          

2. AG2R La Mondiale (Fra.)    205h 16' 27''

3.  BMC Racing Team (SHBA) 206h 16' 19''

4.  Movistar Team (Spa.)         206h 17' 37''

5. Orica - Scott (Aus.)    206h 47' 10'

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test