Sllovenit Primozh Rogliç etapa e 17-të, Froome kryeson sigurt - Bota Sot
Sllovenit Primozh Rogliç etapa e 17-të, Froome kryeson sigurt

Çiklizëm

Sllovenit Primozh Rogliç etapa e 17-të, Froome kryeson sigurt

Nga: Fazli BERISHA Më: 19 korrik 2017 Në ora: 18:37
Primozh Rogliç

Çiklisti slloven Primozh Rogliç ka triumfuar për herë të parë në këtë edicion, i cili fitoi etapën e 17-të në shtegun Le Murre - Serre Chevalier të gjatë 183 kilometra, që e përshkoi për kohë prej 05h 07' 41'' . Renditjes së përgjithshme i prinë çiklisti anglez Christopher Froome  me kohë të përgjithshme prej 73h 27' 26''. Shpejtësia mesatare ishte 36.3 km/h.

Etapa e 17-të sot është nderuar nga Presidenti francez Emmanuel Macron i cili bashkë me drejtorin e Tour de France, Christian Prudhomme, vizituan çiklistët për të ndjekur 65 kilometrat e fundit të etapës.  Në këtë etapë ngadhënjeu çiklisti slloven  Primozh Rogliç shtegun Le Murre - Serre Chevalier të gjatë 183 kilometra, e përshkoi për 05h 07' 41''  , duke lënë në pozitën e dytë kolumbianin Uran dhe kampionin dhe kryesuesin Froome në vendin e tretë.

Image

Në renditjen e përgjithshme pas etapës së 17-të vazhdon të kryesojë kampioni aktual anglezi Christopher Froome  me kohë të përgjithshme 73h 27' 26''. Fanellën e gjelbër e bartë çiklisti australian Michael Matthews me 364 pikë, ndërsa francezi Warren Barguil  bartë fanellën e bardhë me pika të kuqe(polka)  me 129 pikë. Çiklisti që bartë fanellën e bardhë si çiklisti më i mirë i ri është amerikani Simon Yates  me kohë prej 73h 31' 33'', ndërsa çiklisti më agresiv ishte çiklisti spanjolli Alberto Contador dhe bartë edhe fanellën (kombinative të kuqe me numër 1. Të enjten çiklistët vazhdojnë garën për etapën e 18-të në shtegun Briançon - Izoard të gjatë 178 kilometra.

Shtegu është malor dhe ka ngjitje të larta deri në 2360 metra. Do të jetë mjaft e rëndësishme për Froome , i cili nëse mbanë epërsinë gara është e tij. Çiklistët nisën nga qyteti Briançon me 12.760 banorë me një Ekonomi: Turizmi dimëror dhe veror, porta jugore në zonën Serre Chevalier Vallée (250 km pjerrësi me një teleferik në qendër të qytetit), Qendra Evropiane Mjekësore për Kërkime Bioclimatike dhe Mësimdhënie Universitare, Qendra Rajonale dhe Evropiane e Turizmit. Sport: Les Diables Rouges (hokej në akull, Divizioni 1), Briançon Winter Sports Club (Ski Alpine), Inter Club d'Escalade du Briançonnais (ngjitje).

Ngjarje: Ngjitje në botë (këmbë e Kupës së Botës), Gravity Gates MTB (downhill urban). Tashëgimia: Fortifikimet Vauban (shekulli i 18-të, qyteti i fortifikuar, Fort des Têtes, Fort du Randouillet, Fort des Salettes, Pont d'Asfeld), të klasifikuar si një Trashëgimisë Botërore të UNESKO-s, Fort Dauphin, Collegiate Notre-Dame-et-Saint-Nicolas Kisha (shekulli i 18-të), Kisha Cordeliers (shekulli i 14-të). Ngjarje: Festivali Jazz në lartësinë e komunave të Serre Chevalier Vallée, Festivali i mesjetës së Grand Escarton, Forts en Fete (teatër, muzikë dhe ngjarje të tjera kulturore).

Çiklistët mbyllin garën në qytetin Izoard me 16 komuna të vogla për rreth me 139000 banorë me një Ekonomia: Turizmi dimëror me tetë vendpushime autentike të skive që ofrojnë 90 km shpatet alpine të skijimit dhe 120 km shtigje nordike dhe turizëm veror me aktivitete në natyrë (600 km shtigje të shënuara, 160 km shtigje biçikletash, Tour of Mont Viso). Industria e drurit. Sport: Ngjarje: Rruga Haute (cyclosportive), Grand Béal (alpinizëm me ski), kalimet mitike të departamentit, duke përfshirë edhe xhihadin, herë pas here janë rezervuar për çiklistët gjatë verës.Tarshëgimia: Fort Queyras (shekulli i 12-të), Mont-Dauphin (shekulli i 17-të, kalaja që është pjesë e Rrjetit Kombëtar të Vendeve kryesore Vauban që janë klasifikuar nga UNESCO si vende të Trashëgimisë Botërore), Maison du Soleil në Saint-Véran Për vëzhgimin e diellit). Ngjarje: Jazz dhe djathë në Montbardon, Potes de MarmoT në Guillestre (festival për audiencat e reja).

Rezultatet e etapës së 17-të

1. Primoz Roglic (Slo.) Lotto NL - JUMBO                     05h 07' 41'' 

2. Rigoberto Uran (Kol.) CANNONDALE DRAPAC                   05h 08' 54''

3. Christopher Froome (Brit. M.) TEAM SKY                            05h 08' 54''

4. Romain  Bardet (Fra.) AG2R LA MONDIALE                       05h 08' 54''

5. Warren Barguil (Fra.) TEAM SUNWEB                      05h 08' 54''

6. Mikel Landa (Spa.) TEAM SKY                                           05h 08' 57''

7. Daniel Martin (Ita. )QUICK-STEP                                05h 09' 24''

8. Alberto Contador (Spa. ) TREK-SEGAFREDO          05h 09' 25''

9. Louis Meintjes (Afrika J.) UAE TEAM EMIRATES               05h 09' 25''

10. Fabio Aru (Ita.) ASTANA PRO TEAM                                05h 09' 25''

Renditja e përgjithshme

1. Christopher Froome (GBR)TEAM SKY            73h 27' 26''            

2. Rigoberto Uran (Kol.) CANNONDALE DRAPAC         73h 27' 53''

3. Romain Bardet (Fra.) AG2R LA MONDIALE              73h 27' 53''

4.  Fabio Aru (Ita.) ASTANA PRO TEAM                       73h 28' 19''

5. Mikel Landa (Spa.)TEAM SKY                                  73h 28' 50''

6. Daniel Martin (Ita.) QUICK - STEP FLOORS              73h 30' 03''

7. Simon Yates (SHBA) ORICA – SCOTT                      73h 31' 33''

8.  Louis Meintjes (Afrika J.) UAE TEAM EMIRATES    73h 34' 01''

9.  Alberto Contador (Spa.) TREK – SEGAFREDO       73h 35' 11''

10. Warren Barguil (Fra.) TEAM SUNWEB          73h 36' 18''

Renditja e ekipeve

1. Team Sky (Brit. M)              220h 37' 52''          

2. AG2R La Mondiale (Fra.)    220h 48' 27''

3.  BMC Racing Team (SHBA)          222h 15' 22''

4.  Movistar Team (Spa.)         222h 26' 02''

5. Orica - Scott (Aus.)              222h 42' 58''

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera