Peter Sagan ngadhënjen për herë të tretë në këtë edicion - Bota Sot
Peter Sagan ngadhënjen për herë të tretë në këtë edicion

Çiklizëm

E hënë, 12 nëntor 2018

Peter Sagan ngadhënjen për herë të tretë në këtë edicion

Nga: Fazli Berisha Më: 20 korrik 2018 Në ora: 18:31
Peter Sagan ngadhënjen për herë të tretë në këtë edicion

Çiklizëm: Tour de France-edicioni i 105-të-etapa e 13-të

Bartësi i fanellës së gjelbër çiklisti sllovak Peter Sagan ka triumfuar për herë të tretë në këtë edicion, pasi më parë fitoi etapën e dytë dhe të pestë, në etapën e 13-të ishte më i shpejti pasi shtegun Bourg d'Oisans – Valence i gjatë 169.5 kilometra e përshkoi për  03h 45' 55'', duke lënë prapa në vendin e dytë norvegjezin Aleksander Kristof dhe francezin Arnaud Demare në pozitën e tretë. Etapën e sotme e vizitoi edhe kryeminsitri francez Edousrd Philippe bashkë me drejtorin e Tour de Franve y. Chrstian Prudhomme.

Edhe pas  etapës së 13-të nuk ka ndryshim në 10 e parë dhe  anglezi Thomas Geraint po prin  me kohë me kohën prej  53h 10' 38''. Fanellën e gjelbër si sprinteri më i mirë e bartë sllovaku Peer Sagan  me 398 pikë. Fanellën e bardhë me pika të kuqe e bartë çiklisti francez Julian Alaphilippe me 84 pikë e si çiklisti më ri që e bartë fanellën e bardhë është francezi Pierre Roger Latour  53h 27' 19'', ndërsa fanellën e kuqe si çiklisti më agresiv i etapës është çiklisti  zvicerani Michael Schär.

Image

Të shtunën çiklistët do të garojnë për etapën e14-të në shtegun  Saint-Paul-Trois-Châteaux -  Mende i gjatë 188 kilometra. Çiklistët nisën nga qyteti Saint Paul Trois me 8.950 banor. me një Ekonomia: vendi bërthamor i Tricastin (grupi kryesor i kompanive franceze në sektorin bërthamor). EDF, CEA, Areva NC (Eurodif, FBFC, Comurhex), dysheme (Gerflor). Turizmi. 8,950 banorë (trikastina) Sport: 32 klube (3.000 anëtarë). Klubet: Ruby Tricastin, Tricastin Triathlon, Roller-Hockey, Escal'Roc AST, Galop Tricastin. Ngjarje: Trail des truffières, Foulée Tricastine (drejtimin), Ronde de la Truffe granfondo, Triatlon Tricastin (distanca olimpike, maj), Rando des collines (biçikletë malore, mars.Kultura: Panairi i librit të të rinjve dhe fëmijëve (janar), Festivali i omeletë i tartufit (shkurt), Festivali polinezian (qershor), St Paul Soul Jazz (korrik), Musicales në Tricastin (Korrik), Festivali i Parfum de Jazz (gusht) filma mbi popujt dhe kulturat) (tetor), Wine Fest (nëntor).

Image

Garuesit përfundojnë garën në qytetin Mende me 12.600 banorë me një Ekonomia: Turizmi. Fabrika e kogenerimit (energjia elektrike e prodhuar nga mbeturinat e sharrave). Robbez Masson stoli industrial. Dega e Universitetit Perpignan (8,000 studentë). Airfield. Mbarështimi: lopë Aubrac dhe qengji Lozère. Sport: 69 klube për 6.000 anëtarë.

Klubet: Mende Volley Lozère, Avenir Foot Lozère (Kombëtar 3), Mende Gévaudan klubi i hendbollit (ndarja e tretë). Konkurset: «Trèfle Lozérien» (motocross, maj), turneu i futbollit AFL Cup (qershor), Supranazhi i Pétanque. Kultura: teatri Mende (1000 vende), Espace Georges-Frêche (sallë kongresi), muze i Gevaudan (projekti për vitin 2020). Ngjarje: koncert 48 koncert (bamirësi), karnaval, Fête des peuples, ekspozitë arti moderne (MArch), koleksione Carrefour (festivali filatelist, prill), La Pache (Fest tradicionale bujqësore, prill).

Rezultatet e etapës së 13-të

1. Peter Sagan (SVK)           03h 45' 55''   

2. Alexander Kristoff (NOR) 03h 45' 55''

3. Arnaud Demare (FRA)     03h 45' 55''

4. John Degenkolb (GER)   03h 45' 55''

5. Greg Van Avermaet (BEL)           03h 45' 55''

6. Yves Lampaert (BEL)       03h 45' 55''   

7. Magnus Cort Nielsen (DEN)        03h 45' 55''

8. Andrea Pasqualon (ITA)  03h 45' 55''

9. Sonny Colbrelli (ITA)        03h 45' 55''   

10.Taylor Phinney (USA)     03h 45' 55''               

Renditja e përgjithshme

1. Geraint Thomas (GBR)    53h 10' 38''

2. Chris Froome (GBR)        53h 12' 17''

3. Tom Dumoulin (NED)       53h 12' 28''   

4. Primozh Roglic (SLO)       53h 13' 24''   

5. Romain Bardet (FRA)       53h 13' 45''

6. Mikel Landa Meana (ESP)          53h 13' 51''   

7. Steven Kruijswijk (NED)   53h 14' 21''

8. Nairo Quintana (COL)      53h 14' 51''

9. Daniel Martin (IRL)            53h 15' 49''

10. Jakob Fuglsang (GER)  53h 16' 23''

Renditja ekipore

1. Movistar Team      160h 28' 10''

2. Team Sky  160h 32' 13''

3. Team Lotto Nl – Jumbo   160h 40' 16''

4. Bahrain – Merida  160h 53' 49'

5. AG2R La Mondiale           161h 15' 12'

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test