Shpëtoi jetë njerëzish nga zjarri, shqiptari merr nënshtetësinë greke - Bota Sot
Shpëtoi jetë njerëzish nga zjarri, shqiptari merr nënshtetësinë greke

Diaspora

Shpëtoi jetë njerëzish nga zjarri, shqiptari merr nënshtetësinë greke

Më: 2 janar 2019 Në ora: 15:39
Gani Xheka

Një shqiptar dhe dy egjiptianë, janë tashmë qytetarë grekë. Ata shpëtuan dhjetëra jetë njerëzish nga zjarret vrastare në Mati të Atikës në verën e vitit 2018, ndërsa punonin si peshkatarë në Nea Makri.

Shqiptari 35-vjeçari Gani Xheka dhe dy egjiptianet Emad El Khaimi dhe Mahmud Ibrahim Mussa, 50 dhe 46 vjeç, janë “grekët” më të rinj.

Të tre peshkatarët kanë shkuar pas mesdite në Pallatin Presidencial, të ftuar nga presidenti grek Prokopis Pavlopulos dhe aty ministri i Brendshëm Aleksis Haritsis u ka dhënë urdhrin me anë të të cilit kanë marrë nënshtetësinë greke.

“Nëpërmjet shembullit tuaj dhe me dhënien e shtetësisë, dërgojmë mesazhe që janë aq të nevojshme sot. Ajo që bëtë tregon se solidariteti dhe humanizmi nuk është një çështje e nënshtetësisë. Ju jeni tani dhe europianë dhe si e tillë, mund të mësoni tek ata partnere qe nuk i kuptojnë vlerat e Evropës, që të kryejnë detyrën e tyre. Sepse themeli i BE është solidariteti”, u shpreh Prokopis Pavlopulos, Presidenti i Greqisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...