Shqiptarja aksidentoi italianin për vdekje: U përpoq të më përdhunojë - Bota Sot
Shqiptarja aksidentoi italianin për vdekje: U përpoq të më përdhunojë

Diaspora

Shqiptarja aksidentoi italianin për vdekje: U përpoq të më përdhunojë

Më: 5 janar 2019 Në ora: 15:34
Massimo Garitta dhe Aurela Perhati

Policia italiane ka vënë në pranga me akuzën e vrasjes një 24 vjeçare shqiptare banuese në komunën Ovada në provincën e Alessandrias.

Shqiptarja Aurela Perhati banuese prej dy vitesh në këtë qytet akuzohet se ka aksidetuar për vdekje 53 vjeçarin italian Massimo Garitta.

Ngjarja ka ndodhur pasditen e 31 dhjetorit. Pas aksidentit 24 vjeçarja shqiptare është larguar nga vendngjarja.

Falë gjurmëve  të lëna në xhupin e viktimës nga marmita e automjetit tip Lancia Y e zezë në zotërim të Aurela Perhatit, policia italiane ka mundur ta identifikojë.

Gjatë mbrëmjes së djeshme e pas 6 orësh marrje në pyetje 24 vjeçarja Aurela Perhati ka rrëfyer versionin e  saj të ngjarjes. Ajo ka treguar se nuk e njihte më parë Massimo Garrittan e se rreth orës 18:45 të 31 dhjetori  ka pranuar ta  shoqërojë  me makinë.

 Ky i fundit njihet nga policia italiane si person narkoman që shpesh herë kërkonte lëmoshë në rrugë për të blerë drogë.

Sipas Aurela Perhati, viktima është përpjekur ta dhunojë seksualisht duke e detyruar të zbres nga automjeti në një zonë të izoluar. Ajo ka mundur të largohet e gjatë manovrës me makinë e ka aksidentuar.

"Mendova se vetëm e kam prekur me makinë e jo aksidentuar deri në vdekje", ka deklaruar ajo.

Për mediat lokale italiane avokati i saj mbrojtës është shprehur se "nuk ka qënë vrasje e qëllimshme dhe e paramenduar. Ka qenë një rast tragjik e i pafat."

Për policinë italiane mbetet ende pikëpyetje disa momente të kësaj ngjarje e në veçanti motivi i këtij aksidenti.

Prokurori i çështjes Enrico Cieri ka deklaruar se "motivi i dhunës seksuale është për t'u marrë në konsideratë, por ende për t'u verifikuar. Viktima është gjetur me pantallona të ulura por njëkohësisht dhe 24 vjeçarja ka pranuar qëllimin e saj për të përplasur me makinë. Për identifikimin e autorit kanë ndihmuar mjaft dhe dëshmia e dy personave si dhe videokamerat e sigurisë rrugore."

Aurela Perhati ndodhet aktualisht në burgun e Vercellit. Ajo jetonte në Ovada së bashku me familjen e saj, aktualisht ishte  e papunë por deri para disa muajsh kishte punuar si shitëse në një dyqan këpucësh.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...