“Hajnat e Kosovës” arrijnë në Francë. Policia arreston 26. I akuzon për 200 vjedhje dhe vrasje

Diaspora

“Hajnat e Kosovës” arrijnë në Francë. Policia arreston 26. I akuzon për 200 vjedhje dhe vrasje

Më: 9 janar 2019 Në ora: 12:25
Policia franceze

Një grup prej pre 26 shqiptarë, kryesisht nga Kosova janë arrestuar nga policia franceze ne Francë. Ata akuzohen për 200 vjedhje vetëm në Auvergne Rhône-Alpes. Procesi gjyqesor ndaj tyre ka nisur ne Gjykatën Penale të Saint-Etienne, shkruan “Presheva jonë” duke ju referuar burimeve te policise franceze.

Disa hajna të kësaj bande të akuzuar për vjedhje dhe vrasje po mbahen në burgjet e Zvicrës.

Në këtë proces janë angzahuar katër përkthyes dhe rreth pesëmbëdhjetë avokatë, kurse hajnat po mbahen në paraburgim. Disa do të gjykohen sipas parazgjedhur, duke përfshirë një të dyshuar për vrasje në një rast tjetër, që aktualisht mbahen në Zvicër.  Aksioni policor kunder ketyre hajnave u mbeshtet edhe nga Europol-i.

Presidenti i gjykatës François Bouriaud vazhdoi ankesën e gjashtëdhjetë pjesetareve civile të përbëra nga 140 viktimat e 192 vjedhjeve nga aksioni i keytre vajnave te moshës 25 deri në 45 vjeç. Rreth pesëmbëdhjetë viktima private ishin të pranishëm në seancë. Një shoqate miqesore e shqiptarëve, një shoqatë tjeter lokale e vendosur në qendër të Firminy (Loire), shërbeu si një kamp bazë për të pandehurit.

Dëmet më të mëdha materiale të këtyre vjedhjeve, të kryera natën në shtëpitë bosh të banorëve u vlerësuan në 155,000 euro (174,024 franga) dhe 67,000 euro (75,243 franga) ) ndër palët civile të konstituuara. Gjerat e vjedhura, disa prej të cilave janë shitur në qytetin port të Belgjikës në Antwerp, mund të arrijnë në mes të 1 dhe 1.5 milion euro.

Imazhet e rreth 700 bizhuterive të gjetura nga hetuesit do të parashikohen në pasdite në sallën e gjyqit për të identifikuar pronarët e tyre.

Image

Në prill 2017, një njësi hetimore ishin ngritur nën patronazhin e luftës Qendrore kundër shëtitës delikuencës (OCLDI), me hetuesit nga seksioni hulumtimit të Lyon, Rhône-Alpes Gir, grupimi i Loire dhe mbështetja e Europolit, si dhe autoritetet shqiptare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat