“Yonkers Time”: Florinda Kajtazi fituese e kurorës “Miss New York - USA 2019” - Bota Sot
“Yonkers Time”: Florinda Kajtazi fituese e kurorës “Miss New York - USA 2019”

Diaspora

“Yonkers Time”: Florinda Kajtazi fituese e kurorës “Miss New York - USA 2019”

Nga: Beqir Sina - New York Më: 2 shkurt 2019 Në ora: 17:13
Florinda Kajtazi

Westchester Yonkers NY: Gazeta lokale “Yonkers Time” e kantonit Westchester në veri të qytetit të Nju Jorkut, ka shkruar një artikull special për banoren e këtij lokaliteti - shqiptaro amerikanen nga Kosova në SHBA, Florinda Kajtazi - fituese e kurorës së bukurisë, në shtetin e New Yorkut, “ Miss New York - USA 2019”.

“Urime për Florinda Kajtazi nga Yonkersi, e cila kohët e fundit(20 Janar) fitoi konkursin e bukurisë “Miss New York USA 2019”. 27-vjeçari u kurorëzua nga Zanafilla Suero dhe do të përfaqësojë jo vetëm Yonkersin, por tashmë dhe shtetin e Nju Jorkut, në konkursin e 68të, të më të bukurave në Shtetet e Bashkuara të Amerikës  “Miss USA 2019” që mbahet në gusht” shkruan “Yonkers Time” e Westchester.

Florinda Kajtazi është një studente 27 vjeçare studente e kolegjit “Lehman College”, ku ajo do të plotësojë parakushtet e saj për t'u bërë mjeke.

Sipas gazetës “ Yonkers Time” thuhet se ajo e mori diplomën e saj bachelor në Psikologji Ligjore nga kolegji “John Jay College”. Florinda lindi në Bronx, Nju Jork dhe u rrit në Yonkers, Nju Jork, jeton së bashku me prindërit e saj dhe katër vëllezërit e motrat. Ajo në fëmijëri fitoi një rrip të zi në Taekwondo së bashku me dy vëllezërit dhe dy motrat e saj.

Florinda, thuhet se  së pari fitoi pasionin e saj për vullnetarizmin, sportet dhe mësimin e gjuhëve të huaja gjatë ndjekjes së shkollës së mesme në Yonkers. Ajo gjithashtu arriti të merrte nota të shkëlqyera, ndërsa ishte përfshirë me aktivitete të ndryshme në shkollë dhe jashtëshkollor. Ajo është veçanërisht e pasionuar për të kontribuar në komunitetin e saj.

Ajo vullnetarisht u angazhua për Habitat për Ndihmat e Njerëzve në nevojë dhe ndihmoi në ndërtimin e shtëpive në Yonkers, gjatë gjithë shkollës së mesme. Florinda është një folëse e mirë e gjuhës amtare shqip dhe ka studiuar frëngjisht për pesë vjet. Pas përfundimit të studimeve të saj, ajo planifikon të vazhdojë më tej arsimin e saj duke vazhduar me një program të diplomës së asistentit të mjekëve, të cilin ajo shpreson të përdorë në kujdesin shendetsor, si dhe në industrinë e bukurisë. Dashuria e Florindës për pikturën e portretit ka ndihmuar të nxisë interesin e saj në mjeshtëri të kozmetikës, si dhe në mjekësinë estetike.

Rritja në me rininë njujorkeze, ushqeu dëshirën e saj për të udhëtuar dhe përjetuar kultura të ndryshme. Kohët e fundit, Florinda ka udhëtuar për në Mal të Zi dhe Pakistan, ku ajo ishte në gjendje të përjetonte kultura të ndryshme, si dhe të ndihmonte më sado pak banor në fshatrat rurale. Ajo shpreson të vazhdojë udhëtimin në vende të ndryshme me shpresën që të vazhdojë të mësojë rreth kulturave të ndryshme.

“Florinda u bë i interesuar për të marr pjesë në sfilatën e bukurisë “Miss New York”, fillimisht në perfomancën e saj dy vjet më parë -  kur një mik e inkurajoi atë për të konkurruar. Ajo e dinte se do të ishte një mënyrë e shkëlqyeshme për të shtyrë veten jashtë zonës së saj të rehatisë duke takuar njerëz të rinj nga të gjitha fushat e Nju Jorkut dhe duke krijuar vetëdije më të madhe për të gjitha platformat e saj. Trashëgimia ka ndihmuar Florindën në të folur publik dhe duke futur besim, jo ​​vetëm në vetvete, por edhe në miqtë dhe familjen e saj” shkruan gazeta “Yonkers Time”.

Në fund të këtij portretizimi “Yonkers Time”, gazeta e kantonit ku ajo banon në Westchester, thotë se: “ Florinda Kajtazi,  po punon së bashku me motrën e saj, e cila është drejtore në një spital aty pranë, për të zbatuar një program më të mirë për të ndihmuar viktimat e dhunës në familje. Ajo është rritur për të kuptuar se familjet e dhunshme janë fizikisht dhe mendërisht abuzive. Ajo dëshiron të kushtojë shumë nga jeta e saj për të ofruar mbështetje dhe edukimin e viktimave në lidhje me programet e mëdha të asistencës që vihet në dispozicion. Florinda është e pasionuar për të inkurajuar të tjerët që të ndjekin ëndrrat e tyre dhe të jenë të sigurt në çdo gjë që bëjnë”.

Image
Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...