“Miratoca Jonë” nga Diaspora merr përsipër: Dënimin për flamur e paguajm ne - Bota Sot
“Miratoca Jonë” nga Diaspora merr përsipër: Dënimin për flamur e paguajm ne

Diaspora

“Miratoca Jonë” nga Diaspora merr përsipër: Dënimin për flamur e paguajm ne

Nga: Kushtrim MALIQI Më: 8 shkurt 2019 Në ora: 19:28
Flamuri në xhami, për të cilin është shqiptuar dënimi

Shoqata humanitare “Miratoca Jonë” e cila vepron në diasporën shqiptare, kryesisht në Zvicër,me të dëgjuar për gjobën të cilën e ka marrë xhamia e fshatit në Komunën e Preshevës për ngritjen e flamurit kombëtarë, janë shprehur të gatshëm që ta shlyejn ata borgjin.

Në fshatin Miratoc, komuna e Preshevës në xhamin e fshatit me rastin ditës së flamurit, fshatarët kanë vendosur flamurin kombëtarë, pas disa muajsh, saktësishtë sot, kryetari I xhamis pas faljes së namazit të “xhumasë” ka dal para xhematit dhe u ka kumtuar lajmin se janë dënuar me 50 000 dinarë (400 euro) xhamia si institucion si dhe 5 000 dinarë (40 euro) hoxha si person përgjegjës.

Mentor Agushi i cili jeton e punon në Zvicër, anëtarë i shoqatës i ka thënë “Bota Sot” se “Sigurishtë se e kemi marrë përsipër ta shlyejm këtë gjobë, i falemderoj të gjithë anëtarët të cilët kanë shprehur gatishmërinë pa asnjë fije dyshimi. Është obligim i joni moral, që vëllezërit tanë atje në kësi raste ti përkrahim”.

I kontaktuar nga “Bota Sot” kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve Ragmi Mustafa e ka dënuar këtë akt duke thënë se “I kontaktuar nga “Bota Sot” kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve Ragmi Mustafa e ka dënuar këtë akt duke thënë se “Edhe pas kaq vitesh, Beogradi nuk po heq dorë nga mënyra e saj e funksionimit, apo më mirë me thënë mos funksionimit të demokraciës në raport me pakicat. Këtë çështje e kemi ngritur edhe më herët, por duhet ta kemi parasyshë Beogradi nuk është i interesuar të ketë raporte të mira me shqiptarët e Luginës së Preshevës. Kjo tregon vetëm për nevojën e madhe për paqe, dhe se nuk heqim dorë nga identiteti ynë dhe ajo çfarë jemi në të vërtet.”

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...