Dhëndrri shqiptar, që po e përzënë nga Franca - Bota Sot
Dhëndrri shqiptar, që po e përzënë nga Franca

Diaspora

Dhëndrri shqiptar, që po e përzënë nga Franca

Më: 28 prill 2019 Në ora: 08:48
Ajo është franceze. Ai është shqiptar

Çifti Valérie dhe Olsion, të martuar një vit më parë, janë habitur nga vendimi i prefekturës Doubs, Francë. Prefektura ka paraqitur një kërkesë për dëbim të Olsionit nga territori francez, pasi ai është refugjat shqiptar. Çifti dëshiron të veprojë në mënyrë që Olsioni të mund të qëndrojë në Allenjoie, Doubs.

Ajo është franceze. Ai është shqiptar, i cili arriti në Francë ilegalisht tre vjet më parë. Ky çift, i martuar prej një vit, jeton në Allenjoie.

“Për mua, kjo është një rilindje nëse mund të them kështu, dhe këtë ndjenjë nuk e kam përjetuar ndonjë herë”, kujton Olsion, raporton france3-regions.francetvinfo.fr.

Ndërsa autoritetet nuk e kanë kundërshtuar kurrë martesën, prefektura e Doubs i kërkon shqiptarit të largohet nga territori francez këtë të martë. Olsion, një ish-ushtar i cili arriti ilegalisht në Francë për të ikur nga korrupsioni në vendin e tij, bëri disa kërkesa për qëndrim. Por ende nuk ka marrë një përgjigje zyrtare.

“Autoritetet kishin rënë dakord të martoheshin dhe mendova se gjërat do të përmirësoheshin dhe burri im nuk do të dëbohej më”, thotë Valérie.

Por një muaj më parë, çifti merr një letër nga prefektura dhe përmbajtja ishte mjaft e qartë. “Është detyrim që z. Olsion të largohet nga territori francez”, shkruhej në të.

“Gjithmonë kemi dashur t’i bëjmë gjëra sipas ligjit, ne kemi qenë gjithmonë subjekt i procedurave franceze dhe qëllimi ynë nuk është që burri im të dëbohet me forcë. Ai mund të largohet vullnetarisht dhe ne do të blejmë një biletë avioni”, thotë Valérie.

Në komunë dikush i mbështet ata dhe ai është Jean Fried, kryetari i Bashkisë. Çifti tani do të paraqesë një kërkesë në Gjykatën Administrative për një apel, që prefekti të tregohet i mëshirshëm.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat