Greqi, zbulohet plantacioni i madh me kanabis, 5 shqiptarë në pranga - Bota Sot
Greqi, zbulohet plantacioni i madh me kanabis, 5 shqiptarë në pranga

Diaspora

Greqi, zbulohet plantacioni i madh me kanabis, 5 shqiptarë në pranga

Më: 11 qershor 2019 Në ora: 22:42
Plantacioni

Pesë shtetas shqiptarë dhe një grek janë arrestuar nga policia greke, pasi janë të përfshirë në kultivimin e plantacioneve të mëdhaja me kanabis sativa.

Mediat greke raportojnë se plantacioni  me 12 800 fidanë kanabis u zbulua në zonën Dervenohoria.

Fidanët ishin mbjellë në tre zona të largëta, ku policia ka mundur ti zbulojë vetëm me ndërhyrje nga ajri me anë të helikopterëve.

Shqiptarët dhe greku kishin një stil të veçantë të kultivimit të quajtur 'toll'.

Gjatë aksionit, policia ka sekuestruar edhe disa armë zjarri. Hetimet për këtë rast vazhdojnë, ndërsa priten edhe arrestime të personave të tjerë të përfshirë në këtë aktivitet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat