Ky është i dyshuari që arrestoi policia italiane për vrasjen e Erion Morinës nga Malisheva - Bota Sot
Ky është i dyshuari që arrestoi policia italiane për vrasjen e Erion Morinës nga Malisheva

Diaspora

Ky është i dyshuari që arrestoi policia italiane për vrasjen e Erion Morinës nga Malisheva

Më: 19 janar 2020 Në ora: 19:52
Erion Morina

Vrasja me dashje: kjo është akuza kundër të riut me inicialet M.M, i arrestuar si i dyshuar për vdekjen e kushëririt të tij, njëzet vjeçarit nga fshati Drenoc i Malishevës, Erion Morina, trupi i të cilit u gjet në lumin e qytetit ku jetonte, në Kalkio, raportojnë sot mediat italiane.

Sipas mediave italiane, i arrestuari M.M, është kushëriri i viktimës, që i përkisnin po të njëjtës moshë si dhe shokë të mirë që kishin zbritur disa vite më parë në Itali.

Sipas asaj që shkruan Echo of Bergamo, M.M ishte dërguar tashmë në stacionin policor të Treviglio të Premten dhe vetëm mbrëmjen e djeshme nga hetuesit u bë e ditur se ai ishte nën arrest.

Shenjat e një arme prerëse, u gjetën në trupin e viktimës si në kokë ashtu edhe në pjesën e pasme. Një autopsi u organizua për të kuptuar nëse 20-vjeçari vdiq nga plagët e tij apo pasi ra në kanal. Shkaqet e vrasjes nuk janë sqaruar ende.

Dje për të kujtuar atë që ndodhi kishte disa buqeta me lule dhe qirinj, të vendosur në mur, në pikën kur, të Premten në agim, u gjet trupi i pajetë i muratorit të ri.

Ata u sollën nga disa djem kosovarë që jetojnë në Kalkio, por edhe nga banorë italianë të via Vezzoli ku, në katin e dytë të një ndërtese, njëzet vjeçari kishte jetuar për gjashtë muaj, ndër të tjera me kushëririn e tij tani të arrestuar.

Image
Vendi ku ndodhi vrasja

“Ne jemi këtu për t’u lutur për një djalë që ishte pothuajse në moshën tonë dhe ta kujtojmë atë me një lule dhe një llambë. Ne nuk e njohëm personalisht, por herë të tjera e kishim takuar – thonë disa djem – ai ishte me origjinë nga vendi ynë, por ne do të kishim ardhur për t’u lutur për këdo që vdes në këtë mënyrë”.

Erdin Mazreku, një 24-vjeçar që jeton në në atë qytet me familjen e tij për 22 vjeç, nënvizon: “Nuk e di kush ishte ai, por më vjen keq që një djalë i ri që kohët e fundit erdhi në Itali për të punuar dhe ndihmuar prindërit e tij në Kosovë e ka bërë një fund të tillë . Vdekje si kjo, me një jetë përpara, nuk është e mundur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat