Bashkim Jashari nga Prekazi tregon si po luftohet koronavirusi në Suedi - Bota Sot
Bashkim Jashari nga Prekazi tregon si po luftohet koronavirusi në Suedi

Diaspora

Bashkim Jashari nga Prekazi tregon si po luftohet koronavirusi në Suedi

Më: 5 prill 2020 Në ora: 10:33
Bashkim Jashari

Shqiptarët po shijojnë kafetë në rrezet e ngrohta pranverore në tarracat e kafeneve në qytetet suedeze. Suedia, ndryshe prej shteteve të tjera, ende nuk ka marrë masa radikale për kufizimin e jetës publike.

“Të vetmen gjë që e kanë ndaluar është me pi pije në banak në bare. Afër banakut nuk mundesh me porosit, por prej tavolinës po”, thekson Samira Shala, mësimdhënëse e muzikës në një shkollë fillore në qytetin Osby. “Përndryshe, krejt gjërat vazhdojnë me funksionu qysh duhet”.

Flamujt partiakë bien para atij kombëtar

Shteti skandinav gjatë javës ka rrokur vëmendjen e mediave botërore për shkak të qasjes ndryshe të Qeverisë së atjeshme për luftimin e koronavirusit.

Anketimet e fundit tregojnë se gjysma e qytetarëve të kryeqytetit, Stokholm, po vazhdojnë jetën si para shpërthimit të pandemisë.

Autoritetet qendrore kanë mbyllur shkollat e mesme dhe universitetet, të cilat po vazhdojnë mësimin online. Hapur ende janë shkollat fillore dhe çerdhet.

Suedia ka identifikuar deri të enjten në mesditë katërmijë e pesëqind raste. Prej tyre, 239 të prekur kanë vdekur, ndërkaq 402 janë nën kujdes intensiv.

“Janë raste të moshës së shtyrë tetëdhjetë e nëntëdhjetëvjeçare. Suedia e ka qëllim me shpëtu moshën shtatëdhjetëvjeçare”, u referohet të dhënave zyrtare, Bashkim Jashari, mësimdhënës muzike dhe aktivist shqiptar që me familje jeton e punon në Malmo. Ish-kryetari i qendrës kulturore “Okarina”, thotë se të gjitha partitë politike pa dallim janë bashkuar për ta fituar luftën kundër koronavirusit.

“Të gjitha partitë, edhe ato në opozitë i kanë ulur flamujt partiakë kur dalin nëpër konferenca dhe e kanë vetëm atë suedez”, thekson Jashari, lindur në Prekaz të Skenderajt.

Megjithatë, pandemia e ka bërë të veten. Shala thotë se rrugët janë dukshëm më të qeta se normalisht. Edhe shoqatat e bizneseve kanë alarmuar gjatë javës për pasojat e pandemisë në ekonomi. Qeveria përditë po del me masa stimuluese financiare që synojnë mbrojtjen e shëndetit të qytetarëve dhe ruajtjen e qëndrueshmërisë ekonomike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat