A duhet me ju besu mediave në Kosovë?!

Diaspora

A duhet me ju besu mediave në Kosovë?!

Nga: Nefail Maliqi Më: 23 maj 2020 Në ora: 00:11
Nefail Maliqi

Gazetaria ne Kosovë ka vdekur!..tha para ca ditesh ne RTV-21 kolegu Esad Dujaka, veteran ky i gazetarise shqiptare qe plotesisht ka te drejte dhe mund t'ja justifikoj fjalet e tij ne shkrimin si me poshte, te cilen gje ma kane thene edhe nderkombetaret ne Gjenevë, Bruksel e gjetiu Roli i mediave ne Kosove duhet te jete informimi objektiv dhe i shpejte si ne gjith vendet perendimore, vendet e cilvilizuara dhe jo diktatoriale, dihet bashke me neutralitetin e jo propaganda dhe lufta speciale pas se cilave fshihen qarqet antiqshiptare dhe mafia! Per cdo dite demante nga 100 e me shume.

Fatkeqesisht Kosova (disa media) sot sikur në Serbi, jane bere nje "fabrike" e prodhimit te dezimformatave, spekulimeve qe dalin lajme me pagese, propagande duke zhvilluar lufte speciale, te cilat diktohen nga sherbimet e huaja antishqiptate, kryesisht sllave ose PAN-it, pas te cilave fshihet mafia! Sikur t'mos ishte keshtu sigurisht as ne listat e "Reporter sans Frontieres" dhe organizatave tjera nderkombetare nuk do te radhiteshin te fundit?! E dini nje gje se, mediumet kosovare jane te vetmet ne bote qe nuk citohen ne mediat nderkombëtare. Ndoshta normale meqe ato nuk jane serioze. Kur qytetaret e vete nuk ju besojne, atehere si mund tju besoljne te tjeret?! Organizat boterore te press-it posedojne informacione se shume media e portale sot ne Kosovë mbeshteten nga sposaore te dyshimite si nga Serbia, Rusia apo Irani per te përqare shqiptaret. Kete e deshmon edhe nje raport amerikan, ku nder tjera thuhet se ne Kosove nga 2200 informacione sa hyjne në dite, dmth qe publikohen ne mediat e atjeshme, 1600 jane nga burimet sllave, kupto ato serbe dhe ruse?! (sputnik) Dhe krejt e qarte pse kane ngecur proceset ne Kosove dhe Shqiperi, vende kete te cilat dite e sa vie po izolohen e larg e me larg Evropes! Veq kesaj nuk eshte edhe aq faji i gazetareve te cilet po shfyrtezojne Kosoven "sallamadi" por edhe nga fakti se ne Kosove sot nuk funksionon shteti juridik!..

Sikur mediat e Kosoves te vepronin ne Zvicer apo Amerike sigurisht do te mbylleshin me shume se gjysma e tyre, te cilat ne Kosove jane te regjistruar si "media" por kane per qellim dhe mison te caktuar, bejne punen e dreqit! Serbia me çdo kusht do ta shfrytëzojë gjendjen aktuale politike në Kosovë të cilën e karakterizon një mosunitet veprimesh i liderëve institucionalë dhe atyre politikë, konfrontimi i skajshëm pozitë-opozit cka Kosova eshte shndrruar nje poligon i shërbimeve sekrete.

Kjo ndodhi menjehere pas 6 tetorit 2019 kur partite e Thacit dhe Mustafes deshtuan fiasko, te cilave populli ju tha stop! pas 20 vitesh ne pushtet te cilet ju prine korrupcionit dhe krimit te organizuar te cilat dukuri stagnuan zhvillimin e vendit dhe avancimin e procesve demolkratike dhe integrimet nderkobmetare, duke penguar anetaresimin ne OKB, BE, Interpol, UNESCO etj.. Per fund, per ta testuar nje vende se cafre eshte do te thoshim: Me trego cfare shteti je te tregoj cfare mediumesh ke, ose te kunderten, me trego cfare mediumesh ke, te tregoj cfare shteti je, te dyjat i shkojne!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat