Vdes nga koronavirusi një fëmijë, udhëtoi nga Maqedonia në Zvicër - Bota Sot
Vdes nga koronavirusi një fëmijë, udhëtoi nga Maqedonia në Zvicër

Diaspora

Vdes nga koronavirusi një fëmijë, udhëtoi nga Maqedonia në Zvicër

Më: 29 maj 2020 Në ora: 21:41
Foto Ilustrim

Një fëmijë ka humbur jetën në Zvicër pasi ishte infektuar nga virusi Covid-19.

Raportohet se fëmija ndërroi jetë në spitalin e Zyrihut, pasi ishte transportuar atje nga spitali i kantonit Aargau ku edhe jetonte.

Mësohet se fëmija ishte infektuar me COVID-19 në Maqedoninë e Veriut ku kishte shkuar me prindërit para pak javësh dhe ishin kthyer sërish në Zvicër, sikurse njoftoi rrjeti televiziv kombëtar SRF.

Autoritetet shëndetësore në kantonin e Aargaut kanë deklaruar për mediat se foshnja kishte vdekur nga një “sëmundje e rëndë neurologjike”, e cila mund të shkaktohet nga shumë lloje të viruseve.

Foshnja që ende nuk kishte mbushur 1 vjeç, ishte testuar dhe kishte rezultuar pozitive për koronavirus. Por nëse edhe Covid-19 është shkaku i vdekjes është ende e paqartë dhe tani po hetohet në këtë drejtim.

Stefan Kuster, tha se vdekja e foshnjës nuk duhet të ndryshojë vlerësimin e deritanishëm rreth trajtimit të fëmijëve, nuk duhet të ketë ndikim në hapjen e shkollave dhe as në kujdesjen e gjyshërve për nipërit dhe mbesat, që është lejuar sërish, ditë më parë.

“Ne e dimë që fëmijët mund të infektohen”, ka thënë Kuster. Sakaq njoftohet se edhe dy fëmijë të tjerë janë infektuar në Basel.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat