Kush është nxënësja shqiptare nga Kosova që fitoi rreth 100 mijë dollarë në një garë në Amerikë - Bota Sot
Kush është nxënësja shqiptare nga Kosova që fitoi rreth 100 mijë dollarë në një garë në Amerikë

Diaspora

Kush është nxënësja shqiptare nga Kosova që fitoi rreth 100 mijë dollarë në një garë në Amerikë

Nga: Nefail Maliqi Më: 31 maj 2020 Në ora: 17:59
Anjeza Maqani

Prishtinë, 31 maj -New York ne SHBA-se sivjet ishte qendra e nje evenementi te nxesve nga mbare bota ne nje garë nderkombëtare. Ishin pjesemarresc mbi 1400 nxenes konkurrent ne Genius Olympiad, nxenes e studente nga 70 shtete te botes, ne mesin e tyre edhe nje nxenese nga Prishtina, njofton gazeta "Bota sot"

Konkurrenca dhe kriteret per zgjdhjen e ketyre nxenesve ishin te larta, fillimisht te ishin shkelqyeshem, te zellshme dhe te njohin nje gjuhe te huaj, anglishten.

Perfaqesuesja nga Kosova ishte Anjeza Maqani, nxenese e shkolles se mesme ne klasen e 11 ne kolegjin "Mehmet Akif"
Kjo gare pati disa dege  dhe profile si: ambienti, robotika , arti, filma te shkurter, biznes e sferave te nydrshme.

Image


Nga keto sfera Anjeza per kete gare zgjedhi robotiken.
 "Universiteti, qe ishte ne bashkpunim, me olympiaden: Rochester Institute Technology, shperndau, bursa per studime universitare, ne vlere prej 800.000 $  Nga ky cmim une perfitova 640.000 $ burse, per ne universitetin RIT, Pas kesaj gare, kame  marre  pjese,  edhe ne garen per, Lituani ku edeh atje fitova djeta mijera dollare,  si finaliste per ambientin me projektin: "Mundësitë e përdorimit të ekstraktit bimore nga Urtica Dioica, si insekticid natyral kundër brumbullit të Kolorados” (“The possibilities of use the plant extract from Urtica Dioica, as natural insecticide against colorado beetle”) ku garen do e zhvillojme online.." thote per gazeten "Bota sot" bashkembiseduesja jone, nxenesja Anjeza Maqani nga Prishtina

Se cfare don te thote ky cmim, mirenjohje dhe shperblim fiannciar ne keto gara ne vazhdim Anjeza Maqani thjote se "Kuprohet eshte eknaqesi dhe besa krenari pe rmua dhe rpinderit dhe fmialjen time. padshim edhe per qytetion dhe shetin tim ku jam  rritur dhe shkolluar, sepse une atje nuk shkova si Anejze por si nje shiptare nga sheti im Kosova!."

Se cfare hobi ka dhe cfare preferon te lexoj Anjeza përgjigjet se " me pelqejn e lendet ne pergjithesi, por impreferoj ato shkencore. Kurse ne kohen e lire, lexoi libra nga ato me te preferuarat jane te Shekspirit. Kurse si hobi kam sportin, sidmos Volejbollin."

Pas shkolles se mesme ku mendon te sudioj ne vendlindje apo jashte per fund bashkebiseduesja jone, nxenesja e shkelqyeshme Anjeza Maqani per fund pergjigjet se " si cdo e re edhe une kam endrrat dhe ambiciet e mia. Pra, pas perfundimit te shkolles se mesme, per studime pretendoj te shkoje jashte shtetit te studioj me synim ne SHBA pasi veq dhe fitova eksperiencen dhe nje perqindje te burses. Jam shume falenderuese per mbveshtetjen dhe perkrahjen qe me japin prinderit per cdo hap qe bej.."

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat