Nefail Maliqi nga UEFA: Vokrri Ishte dhe mbetet ambasador i vlerave të sportit kombëtar në nivel ndërkombëtar - Bota Sot
Nefail Maliqi nga UEFA: Vokrri Ishte dhe mbetet ambasador i vlerave të sportit kombëtar në nivel ndërkombëtar

Diaspora

Nefail Maliqi nga UEFA: Vokrri Ishte dhe mbetet ambasador i vlerave të sportit kombëtar në nivel ndërkombëtar

Më: 9 qershor 2020 Në ora: 11:48
Fadil Vokrri dhe Nefail Maliqi

Para kater vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e kesaj organizate e futbollit evropian se Kosova eshte prnauar anetare e UEFA-s dhe FIFA-s, lajm ky historik qe gezoi jo vetem Kosoven por mbare shqiptaret ne ballkan nga Preveza deri ne Presheve dhe diaspore.
Kosova pranohet në UEFA, e cila merr 28 vota pro aq sa i duheshin për t’u pranuar në asociacionin më të lart evropian, UEFA. 24 vota ishin kundër dhe 2 abstenime.
Gjate vizite se fundit ne Gjeneve, para se te pranohej Kosova ne UEFA dhe FIFA kryetari i FFK-së Fadil Vokrri ne seline e UEFA-s i cili shoqerohej nga geztari yne i kishte thene "Mos ma marrt Zoti shpirtin pa e pa Kosoven ne UEFA dhe FIFA.." Dhe duket se Zoti e degjoi dhe ju realizu deshira.

"Vokrri Ishte dhe mbetet ambasador i vlerave te sportit kombetar ne nivel ndërkombëtar" ka thene gazetari yne Nefail Maliqi ne seline UEFA-s duke e perkujtuar sot te ndjerin Fadil Vokrri me rastin e dy vjetorin e humbjes se ketij njeriu te madh te sprotit dhe futbollit shqiptar.

Do shtuar edhe ekjte se Kosva u be anetare e UEFA-s dhe FIFA-s falke edhe Hasan Kadriu Presheva menagjer i UEFA-s dhe mik i Step Baletter, prwasidneitt re FIFA-s

FIFA ngushëllon gazetarin tone ne seline e UEFA-s per humbjen e Vokrrit
Shtëpia më e madhe e futbollit boteror FIFA dhe ajo evropèaine UEFA ka reaguar për vdekjen e presidentit të Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK), Fadil Vokrri. Ngushllim ju eshte derguar gazetarit te vetem shqiptare ne seline e UEFA-s ne Gjenevë  (Nyon) Nefail Maliqi.

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino është shprehur i pikëlluar për vdekjen e Vokrrit, duke thënë se është krenar që kishte njohur Vokrrin, duke e quajtur njeri shembull për të gjithë.

“Fadili i kishte të gjitha, ai ishte njeri shembull i entuziazmit, energjisë dhe një udhëheqës i madh. Jam krenar që e kam njohur dhe kam punuar me të”,  ka shkruar ne fund Infantino, transmeton agzeta BOta sot"

Kujtojmë se ish-futbollisti i Partizanit të Beogradit, Nimes dhe Fenerbahces përpara luajti në Jugosllavi në nivel ndërkombëtar në vitet 1980, kurse u emërua lojtari më i mirë i vendit në vitin 1987.  I lindur në Prishtinë, ai filloi karrierën e tij duke luajtur në klubin e tij të lindjes ku fitoi një reputacion si një nga lojtarët më të mirë të dalluar nga Ballkani.

Kur ai ishe në krye të FFK-së, Kosova u bë shoqata e anëtare FIFA-s në 2016, në Kongresin e 66-të, shkruan FIFA
Nefail Maliqi, gazetari nr.1 shqiptar (“Bota sot”) në Budapest në votimin e UEFA për Kosoven anëtare
Vokrri Ishte dhe mbetet ambasador i vlerave te sportit kombetar ne nivel ndërkombëtar te cilin e shoqeroja ne cdo takim ne UEFA ne Gjeneve
Nefail Maliqi, gazetari nr.1 shqiptar morio pjese ne votimin e UEFA për Kosovën anëtare. Siç dihet Maliqi është i vetmi gazetar shqiptar që këto vitet e fundit përcjell konferencat dhe aktivitet e dy shtëpive ndërkombëtare UEFA (Nyon) dhe FIFA (Zurich). Maliqi njihet jo vetëm për raportime të shpejta dhe objektive , por edhe për intervista ekskluzive për “Presheva jonë” dhe “Bota sot” me krerët e UEF dhe FIFA (Platini, Blater, Infantinosi, Theodoridis) si dhe me yjet e futbollit botëror si: Zidanin, Pele, Romenige et…

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat