U kap në Dubai, ky është personi që dyshohet se porositi vrasjen e ‘bosit’ shqiptar në Londër - Bota Sot
U kap në Dubai, ky është personi që dyshohet se porositi vrasjen e ‘bosit’ shqiptar në Londër

Diaspora

U kap në Dubai, ky është personi që dyshohet se porositi vrasjen e ‘bosit’ shqiptar në Londër

Më: 9 qershor 2020 Në ora: 18:04
Flamur Alex Beqiri dhe Debora

Një nga drejtuesit më famëkeq ndërkombëtar të krimit, Amir Mekky është arrestuar në Dubai pas një operacioni të mirëorganizuar.

Ai dyshohet se është kreu i bandës që ka porositur vrasjen e Flamur Alex Beqirit në 24 dhjetor të 2019, para shtëpisë së tij në Londër.

Bosi danez i krimit Amir Mekky kërkohej nga Interpol dhe “Dubai State Security” për vrasje me paramendim, trafik droge dhe pastrim parash.

Image

Mediat e huaja shkruajnë se ai u arrestua javën e kaluar më 4 qershor, pas një operacioni të fshehtë në Dubai, shkruan Shqip. Mekky, i cili raportohet se ishte në Emiratet e Bashkuara Arabe që nga viti 2018, është cilësuar si një nga udhëheqësit më të rrezikshëm të bandave ndërkombëtare.

Ai i ka shpëtuar Interpolit dhe organizatave të tjera për vite me radhë, por u kap të enjten e kaluar.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat