Nefail Maliqi nga Gjeneva ishte gazetari i parë i Bota sot që me trupat e NATO-së shkeli Kosovën e çliruar! - Bota Sot
Nefail Maliqi nga Gjeneva ishte gazetari i parë i Bota sot që me trupat e NATO-së shkeli Kosovën e çliruar!

Diaspora

Nefail Maliqi nga Gjeneva ishte gazetari i parë i Bota sot që me trupat e NATO-së shkeli Kosovën e çliruar!

Më: 11 qershor 2020 Në ora: 22:07
Nefail Maliqi nga Gjeneva ishte gazetari i parë i Bota sot që me trupat e NATO-së shkeli Kosovën e çliruar!

Prishtine, 11 qershor -Ne nje tablloidi exclusive nga selia e NATO-s ne Brukseli sekretari i pergjithshem i NATO-s Javier Solana flet per gazeten kombetare Bota Sot. Do perkujtuar se ate kohe dmth 1998-2000 nuk kishte media shqiptare ne Kosove as ne diaspore, sepse gazetaret kosovar e lane vendin ne lufte, iken duke u fshehur dikush ne Shqiperi e Maqedoni e dikush edhe ne Serbi?!..

Kurse gazetaret e Bota sot vishen uniformen e UCK-se dhe pa hezitim shkuan nga perendimi me koleget zviceran dhe boteror ne fushe-betejat e frotit perballe forcave serbe. Bota sot, si e vetme gazete shqipe mbante gjalle shqiptaret me informacione nga lufta, nga zhvilliet tragjike ne Kosove. Gazeteret e Bota sot vishen edhe uniformen e UCK-se, kurse une ne vend te uniformes kisha press-begjin e NATO-s nga raportoja per bombardimet mbi Serbine, deri ne kapitulimin, clirimin e Kosoves 12 qershor 1999. Urime Kosove, urime shqiptare! 12 Qershori, Dita e Paqes, shënon Ditën e Çlirimit të Kosovës, ditë për të cilën çdo qytetar i vendit tonë ka kontribuar dhe sakrifikuar.

Kjo dite festohet jo vetem nga qytetaret e Kosoves por edhe nga mbare shqiptaret ne ballkan dhe diaspore asjhtu sioq festohet edhe Dita e Flamurit me 28 Nentor, shjkruna gazeta Bota sot. Dita e çlirimit të Kosovës e cila po shënohet sot më 12 qershor, shenohet nga infotucionet e Kosves, duke e perkujtuar gjithë qytetarëve kosovarë, babain dhe arkitektnin e pavarësisë së Kosovës presidenetin historik te Kosoves Ibrahim Rugoven dhe simbopline rrezistences komandantin legjendar të UÇK-së, Adem Jashari si dhe familja e tij historike. Por, padyshi shqiptaret pos Rugoves dhe UCK-së u jane mirnjohes per paqen dhe clrimin e Kosoves edhe kotbributin dhe rolin e faktorit ndekrombetar sidomos NATO-s.

Image

Dita e 12 qershorit sot shënohen plot 21 vjet që kur NATO u fut në Kosovë, që për shqiptarët konsiderohet jo vetëm nje date historike por edhe synonim i lirise dhe paqes, bashke me te edhe pamvarresise se nje shteti te ri në Evropën e lodhur nga lufta dhe gjaku, shkruan sot gazetari i Botza sot, duke perkujtuar clirmine Kosve si cili ishte gazetari i pare shqipatre qe hyri bashke me trupave te NATO-s ne Kosovën e lire. Gjate luftes, sidomos gjate periudhes se bombardimeve të NATO-s në Serbi dhe Kosovë derisa gazetaret amerikan, gjerman, zviceran e botëror gjendeshin ne front bashke me forcat e UCK-së neper male, shume kelegë nga Kosova kishin ikur, ata gjendeshin ose azilkërkues apo refugjate ne qendra e kampe te ndryshme jo vetëm perreth Kosovës (Shqipëri e Maqedoni) por edhe ne vendet e ndryshme botërore, Gjate asaj kohe, para cilirimit, kur NATO bombardonte mbi Serbi, për 2 muaj ditë rresht gazetari i Bota Sot Nefail Maliqi u gjend në selinë e NATO-s ne Bruksel i cili po ashut “bombarbrodnte” me lajme dhe pyetje nga selia e NATO-s te cilat emetoheshin shpesh edhe ne CNN dhe Euronews atëbotë. Do theksuar se Nafil Maliq nga Bota Sot ishte gazetari i pare shqiptare i i cili hyri ne Kosovë bashakrisht me trupat e NATO-s. Ai u gjend ne Kosovë me aeroplan special nga Brukseli. Ne Kosovë gazetari yne ishte me nje me nje ekip gazetarësh prej tete vetash të shoqeruar me ushtare amerikanë, zvicerane dhe trupa tjere të NATO-s. Ish-zëdhënësi i NATO-s z.Jamie Shea i cili në njërën nga intervistat për Bota sot ishte shprehur se “NATO shpëtoi jo vetëm shqiptarët, por edhe mbarë Evropën nga diktatori Miloshevic..”. Shefi i NATO-s, Gazetarit te Bota Sot: Thuani falemnderi Rugovës dhe NATO-s qe ju cliruan!..

Image

Përveq ndërkombëtarëve edhe nga ana e shqiptatarëve NATO dhe SHBA të konsiderohet clirimtare të Kosovës dhe sikur t’mos ishin trupat e Alenacës, sigurisht sot Kosova nuk do ta kishte as lirinë e as insitucionet e veta legjitime. Këtë e dëshmoi edhe z. Havier Solana gjatë një bisede per gazeten Bota sot i cili duke bërë fjalë për rolin e NATO-s në Kosovë u shpreh se “NATO në Kosovë ka pasur rol të shumfshit në promovimin e paqes dhe demokracisë duke vënë stabilitein dhe sigurinë për gjithë qytetarët e saj. Prandaj ju duhet t'i thoni falemnderit dr.Rugovës dhe NATO-s qe ju ka cliruar!.. ”

Gjenerali i NATO-s Wesli Clark i cili udhëhoqi trupat e NATO-s gjatë bombardimeve kundër Serbise së Milosheviqit per gazeten Bota sot" tha se “NATO dhe KFOR ne Kosove për qytearet e saj që ta mbrojë dhe ta mbështesë ata, si dhe të krijojë një siguri për të gjthe ne rajon”. Siq dihet me 24 mars 1999 Forcat e NATO-s filluan sulmet ajrore mbi forcat serbe në Kosovë dhe Serbi. Afro 1,000 aeroplanë të forcave aleate, kanë bërë, gjatë 78 ditëve, bene 35,931 fluturime, prej të cilave 7.535 sulme mbi Serbi dhe Kosovë. Forcat aleate bënë 249 fluturime vedtem ne Beograd duke sulmuar caqet serbe ne kyreqytet, ne Nish dhe Kosovë. Gjatë sulmeve aeroplanët e NATO-s kanë shkatërruar 290 aeroplanë serbë, prej të cilëve 150 MIG-29, si dhe 1.000 mjete tejra të blinduara

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat