Gazetari shqiptar në Saint-Tropez në qytetin e preferuar të Jean-Paul Belmondos, në mesin e artistëve të njohur botëror - Bota Sot
Gazetari shqiptar në Saint-Tropez në qytetin e preferuar të Jean-Paul Belmondos, në mesin e artistëve të njohur botëror

Diaspora

Gazetari shqiptar në Saint-Tropez në qytetin e preferuar të Jean-Paul Belmondos, në mesin e artistëve të njohur botëror

Nga: Nefail Maliqi Më: 30 korrik 2020 Në ora: 09:58
Nefail Maliqi

Të kalosh pushime në Saint-Tropez, në një qytet më shumë se turistik (me i shtrenjt ne bote) i frekuentuar nga artiste dhe yje te muzikës dhe filmit botëror dhe personalitet ndërkombëtare është diçka me shumë se privilegj.  Saint-Tropez është një qytet i bukur që shfaqet në Côte d'Azur, në rajonin e Provence-Alpes-Côte d'Azur të Francës jugore, shkruan gazeta "Bota sot" nga Saint-Tropez
Saint-Tropez për çdo vit vizitohet nga 6 milion turistë në mesin e tyre edhe këta artistë shiptare.

Saint-Tropez është në Francë, Provence dhe Riviera Franceze, e cila gjithmonë ka tërhequr më të mëdhenjtë e kësaj bote. "Saint-Tropez eshte fshati më i madh në botë" me 4.500 banorët e tij, një emër, një fotografi dhe sot një "Markë" i njohur në të gjithë botën.

Të gjithë ëndërrojnë të vizitojne apo kalojnë pushimet ne plazhet  e bukrua dhe hotelet luksoze të  Saint-Tropez!.. Madje edhe kur e gjene  nje  "petit quoi" (nje kend te vogel) kjo magji e bën Saint-Tropez si asnjë tjetër, plot paradokse: Pusjhime komode dhe  luksoze me thjeshtësi, traditë me modernizëm, kulturë me shkëlqim.

Kur flasim apo vizitojmë Saint-Tropez padyshim na kujtohet aktori i njohur i përmasave botëore Louis de Funès, aktori më i madh komik në historinë e kinemasë Franceze! Ju kujtohet filmi "Le Gendarme de Saint-Tropez" nga Jean Girault i promovuar në vitin 1964, është një komedi shumë interesante franceze sa komike aq kulturore.

Saint-Tropez, i vizituar vazhdimisht nga artistë dhe yje te muzikës dhe filmit botëror dhe personalitetet ndërkombëtare, por edhe sportistë dhe gazetarë. Kur je me profesion gazetar edhe nëse gjendesh  këtu në pushim në  Saint -Trompez, ky qytet i bukur piktoresk bregdetar nuk të lenë rehat dhe deshte s'deshte te provokon per te bëre nje reportazh

Sot ketu ne Saint-Tropez kemi kontaktuar qendra truistike dhe autoritetet lokale ata fillimisht na i dhanë disa shifra rreth vizitoreve në këtë qytet të bukur:  Saint-Tropez me 45.000 banorë ka 20 kilometra plazhe, me 800 dyqanet e saj, shërbimet, restorantet, bare dhe hotele, marina e saj me 800 shtretër, vendet e saj, muzetë dhe ngjarje të mrekullueshme, artistë dhe yje që janë besnikë ndaj tij, janë të gjitha pasuritë e tjera që e bëjnë Saint-Tropez nje desatnicion joshës për vendoret dhe të huajt.

Nga autoritret lokale mësuam se Saint-Tropez për çdo  vit vizitohet nga 6 milionë turiste, numer ky i cili është me i dendur tash në sezonin e pushimeve verore. Përkundër panemdisë nuk vërehet ndonjë reduktim i madh i turistëve vazhdojnë të vlojnë, vizitorët, mysafirët kryesisht nga vendet e BE-së.  Edhe këtu ne Saint-Tropez po respektohet masat dhe rregullat e panemdisë COVID-19, distanca dhe maska në vendet publike.

Në këtë qytet buzë detit të mrekullueshëm kane kaluar pushimet, kanë defiluar artistë dhe aktorë, yje te filmit, muzikës, sportit, personalitete botërore dhe gazetarë ndërkombëtar.
Jo rastësisht thuhet se është një vend i artistëve dhe aktorëve të Holliwood-it. Këtu kanë kaluar pushimet emrat e mëdhenjë të filmit, muzikës, filmi, personalitet botërore, gazetar ndërkombëtar etj si:  Jean-Paul Belmondon, Brigitte Bardot, Georg Cloney, Elvis Prisli, Angelina Jolie, Rici Martin, Sofia Loren, James Bond, Arnold Schwarzenegger por edhe gazetaret Christian Amannpour (CNN) Nefail Maliqi etj.. Ayt kanë kaltuar pushimet edhe yjet e estradës sonë Rita Ora, Dua Lipa, Bebe Rexha etj..

Flitet se në Francë por edhe ne mediat botërorese qytete si Saint-Trompez për Jean-Paul Belmondo është vendpushimi mi i preferuar. Ai  është parë javën e klauar këtu në formë të shkëlqyeshme! Më 13 korrik 2020 nga Kana, aktori 87-vjeçar Belmondon eshte paraqitur befasues. Jean-Paul Belmondo befasoi më shumë se një duke marrë një udhëtim me helikopter mbi Saint-Tropez me mikun e tij, futbollistin Adil Rami, shkruan gazeta "Bota Sot" nga Saint-Tropez

Kur pashë  e dëgjova se kush ka qëndruar në pushime verore në Saint-Tropez thash me vete "Unë pasna ardh gabimisht këtu në Saint -Tropez, këtu s'qenka për gazetar por për bosa, biznesmen, ministra, kryeministra, president shtetesh të cilët kishin aty edhe villa. Sidoqoftë kuptuam se Sains-Tropez është një qendër turistike që të jep një thes para, por edhe që të merr nje thes para.. qytet ky me i shtrenjti në botë dhe me i preferuar dhe i gravituar nga artiste dhe yje botërore të filmit dhe sportit.

Këtu në Saint-Tropez, në plazhe dhe hotel e njoftova shumë miq dhe mikeshave. Krejt po më pyesin sa firma i ke? Jeni ministër?, Punoni në Qeveri? Mos e ke babën president? Ku e le helikopterin?, Çka e ke Jean-Paul Belmondon?.. këto ishin disa pyetjet që më bëjnë që një javë turistët e rastit këtu na Saint-Tropez..

Unë ju thosha shkurt se "nuk ja qëlluat, unë jam thjesht një gazetar, kam një laps, një llap-top dhe këtë gojë që m’punon, kam ardhur gabimisht, e kam ngaterruar rrugën..." ju thosha duke qeshur, por ata nuk më besonin!..
Kur më diktuan se jam nje gazetar investigativ, ja nisën me mu largue «shoqnia» dhe i rasëh pishmanit që tregova, se mundesha të zbuloi shumë çka aty.. Nejse, meqë isha në pushim dhe më dështoi "Mission Accomplie!". Nga Saint-Tropez do të ndahem me këtë reportazh dhe përshtypjet e mira, sidomos mikëpritje dhe plazh të mirë, bashkë me diciplinën dhe sigurinë!

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat