Ky është shqiptari i arrestuar nga britanikët, u dëbua disa herë, por sërish mbërrin në Londër

Diaspora

Ky është shqiptari i arrestuar nga britanikët, u dëbua disa herë, por sërish mbërrin në Londër

Më: 29 nëntor 2021 Në ora: 08:13
Hazir Lala

Është arrestuar shqiptari, Hazir Lala 39-vjeç në Britaninë e Madhe, pasi që akuzohet për disa vepra penale.

39-vjeçari sipas mediave angleze ka qenë i dënuar më parë për trafik të qenieve njerëzore.

Në prill të vitit 2016 Lala u dënua për drejtimin e automjetit në gjendje të dehur, drejtimin e automjetit pa siguracion, vepra për të cilat ai u dënuar me 15 muaj burg, por vuajti vetëm 6 pas hekurave.

Ai u arrestua sërish në Mbretërinë e Bashkuar në shtator 2019 për vepra të krimit të organizuar të imigracionit të kryera në Belgjikë. Më vonë, ai u urdhërua të ekstradohej dhe të kthehej në Belgjikë në vitin 2020, ku u dënua për trafikim njerëzor dhe pjesëmarrje në një organizatë kriminale.

Policia ka mbetur e habitur me shqiptarin i cili mundi të kthehej sërish në Britaninë e Madhe, ku sërish ra në pranga.

Më 19 gusht 2020 ai u dëbua në Shqipëri, por përsëri u rikthye në Angli. Kreu rajonal i hetimeve Jacque Beer tha se për 39-vjeçarin shqiptar nuk ka më vend në Britani.

“Hazir Lala është një trafikant i dënuar njerëzor dhe nuk ka vend në MB, prania e tij këtu paraqiste një rrezik të papranueshëm për publikun. Trajtimi i krimit të organizuar të imigracionit dhe trafikimit të qenieve njerëzore është një prioritet për agjencinë”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat