37-vjeçarja del në gjyq për masakrimin e Shpëtim dhe Teuta Pashos, tension i lartë në seancë

Diaspora

37-vjeçarja del në gjyq për masakrimin e Shpëtim dhe Teuta Pashos, tension i lartë në seancë

Më: 4 dhjetor 2021 Në ora: 08:57
Shpëtim dhe Teuta Pasho

Firence, 4 dhjetor 2021 – Ka dalë në gjyq në Itali, Elona Kalesha , e vetmja e akuzuar për vrasjen e dyfishtë të bashkëshortëve Shpëtim dhe Teuta Pasho, zhdukur më 1 nëntor 2015, gjetur të copëtuar brenda nja valixheje dhe të flakur në zonën midis burgut Fi-Pi-Li dhe Sollicciano dhjetorin e kaluar.

“Aktakuza ishte në një farë mënyre e pritshme, duke qenë se është një procedurë rrethanore – komenton avokati Federico Febbo, mbrojtës i gruas me kolegun e tij Antonio D’Orzi –. Si i tillë, seanca do të jetë e nevojshme për të verifikuar konsistencën ose jo të elementëve të shumtë, për mendimin tim kontradiktore, që dolën në fazën e hetimeve paraprake”. 

Ajo që ndodhi mëngjesin e djeshëm, përballë gjyqtarit Maurizio Caivano, ishte pak më shumë se një formalitet, nga pikëpamja juridike. 

Mbrojtja e Elonës, në fakt, nuk tentoi kërkesën për gjykim të shkurtuar (për pranueshmërinë e të cilit gjyqtari do të duhej të vendoste gjithsesi, nisur nga reforma e fundit) dhe të gjitha letrat e tyre do të prezantohen para gjykatës. Seanca e parë do të mbahet më 15 shkurt 2022.

Por edhe pse i shkurtër dhe me një rezultat mjaft të dukshëm, pasazhi në seancë ishte shumë i tensionuar. Disa centimetra më tutje ishin në fakt e pandehura, e cila do të mbushë 37 vjeç më 15 dhjetor si dhe e gjithë familja Pasho nga Castelfiorentino: ish- i dashuri I të akuzuarës,  Taulanti, djali i dy viktimave, i përfaqësuar nga Filippo Viggiano ngriti padi civile bashkë me motrat e tij Vitore dhe Dorina (me avokate Cristina Masetti dhe Eleonora Rossi) si dhe me vëllanë e Shpëtimit, Dritanin (me avokate Elisa Baldocci). 

Gjykatësi pranoi gjithashtu edhe padinë e "Penelope", një shoqatë kombëtare e familjeve dhe miqve të personave të zhdukur, në gjyq.
Prokurorja Ornella Galeotti do të mbështesë akuzën. Do të jetë një proces rrethanor, duke qenë se hetimet e kryera nga karabinierët, falë pesë viteve pas fakteve, nuk mund të mbështeteshin më në shkencë. As brenda dhe as jashtë karrocave në të cilat ishin vendosur copat e kufomave të dy bashkëshortëve nuk janë gjetur gjurmë të të akuzuarës së vetme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat