Qendra kulturore shqiptare ”Migjeni” në Boras të Suedisë ambasadore kulturës shqiptare në Skandinavi

Diaspora

Qendra kulturore shqiptare ”Migjeni” në Boras të Suedisë ambasadore kulturës shqiptare në Skandinavi

Nga: Sokol Demaku Më: 22 qershor 2022 Në ora: 21:55
Qendra kulturore shqiptare ”Migjeni”

Qendra Kulturore Shqiptare ”Migjeni” e cila nga viti 2007 me shumë suskes prezenton gjuhën, kulturën, traditën, librin, prozen dhe poeiznë shqipe në Skandinavi përmes aktivitetev te nduardurta që ajo vet organizon si në Suedi por edhe ne vende tjera të Europes ka arritur të jetë në majen e suksesit të prezenntimit të klultures shqiptare në botë.

Ajo vet eshte organizatore e Festivalit Nderkombetar ”Sofra poetike ne Borås” me pjesemarrje të poeteve nga mbi 80 vende te botës.

Në qytezëne vogël në krahinën Småland Tranås këtu e gjashtë vite me radhë organizohet Festivali ndërkombetar ” Tranås at the Fringe”i poezisë, prozës, filmit, pikturës, muzikës, vallëzimit me pjesëmarrje të aktorë të ndryshëm nga të gjitha vendet e botës. Ky Festival organizohet cdo vit në javën e fundit të muajit qershor dhe fillimin e javës së parë të muajit korrik.

Vite me parë në ketë Festival kanë marrë pjesë vetme dy poet dhe shkrimtar për tre vite me radhë nga Qendra Kulturore Shqiptare ”Migjeni” ndërsa këtë pas pandemik QKSH Migjeni do të prezentohet me pesë poetë në Festivalin ” Tranås at the Fringe”.

Poetët shqiptar anëtar të Qendres Kulturore Shqiptare Migjeni: Rizah Sheqiri, Anxhela Ziso, Bahtir Latifi, Gladiolla Jorbus dhe Sokol Demaku, do preformojnë në datë 8 korrik 2022 nga ora 16:00 deri në ora 17;30 në qytetin Jönkoping që është qender e kulturës në regjionin Smålnad, në Shtëpinë e letërsisë në Jönköping.

Ata do lexojnë poezitë e tyre në gjuhën shqipe por edhe ato në gjuhën suedeze, sepse këta poet janë të afirmuar edhe në poezinë suedeze këtu.

Në bisedë me organizatorët e këtij Festivali mësuam se:

-”Tranås at the Fringe” u organizua për herë të parë në vitin 2014 dhe që atëherë është krijuar një rrjet i madh artistësh nga mbarë bota, dhe ate falë oragnizatorit të festivalit Colm O'Ciarnáin. Kjo bën të mundur organizimin e një ngjarjeje të madhe në një kohë relativisht të shkurtër, me pika programi që përfshijnë si shëtitje në qytet, poezi, film, vallëzim, pikturë, skulpturë, me artist vendorë ashtu edhe artistë ndërkombëtarë.

Nga QKSH Migjeni thonë se kjo është një e arritur madheshtore për veq Qendren por në anën tjeter edhe për letersin e sidomos për poezinë shqipe, sepse deri me tani në këtë drejtim ështëbërë shumë pak e me shumë të drejt degjuam fjalë miradie nga organizatori i Festivalit ”Tranås at the Fringe” se QKSH Migjeni qenka një ambasador i poezisë shqipe në Suedi e më gjerë.

-Ishte mendimi që edhe Festivali ”Sofra poetike” të jetë pjesë e ” Tranås at the Fringe”, por këtë vit kushtet nuk e kishin mkudnësua këtë pas që është menjëhere pas pandemisë, ndersa të dy organizagtoret ” Tranås at the Fringe” dhe QKSH Migjnei shprehin gatishmerin që vitin e ardhm edhe ”Sofra poetike” të jetë pjesë e ” Tranås at the Fringe” gjatë nje dite.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat