‘Jam i varur nga bixhozi, më duheshin para’/ Kapet grabitësi serial i bankave në Greqi

Diaspora

‘Jam i varur nga bixhozi, më duheshin para’/ Kapet grabitësi serial i bankave në Greqi

Më: 25 shtator 2022 Në ora: 11:28
Sendet e sekuestruara

Një 41-vjeçar, u arrestua mesditën e së premtes nga efektivët e Departamentit të Hajdutëve të Sigurimit, pak pas grabitjes në një filial banke në zonën e Kolonos. Policia greke e kishte vënë në shënjestër disa ditë më parë duke analizuar të dhënat nga katër grabitje të tjera bankash. 41-vjeçari, i martuar me dy fëmijë, ka kërcënuar me armë klientët dhe punonjësit dhe ka rrëmbyer nga arkat 7960 euro.

Më pas, ai u arratis pa e ditur se oficerët e Departamentit të Grabitjes kishin qenë në gjurmët e tij prej një kohe të gjatë dhe po vëzhgonin lëvizjet e tij. Brenda dy orësh ata e gjetën në Peristeri dhe e prangosën. Pak më vonë, në katin e 11-të të Sigurimit të Atikës, dyshohet se ai u ka thënë se “ishte i varur nga bixhozi dhe bastet” dhe kishte nevojë për para.

Sipas mediave greke, aksioni i tij filloi në fund të qershorit 2021 dhe bankat e tij "të preferuara" ishin degët në Dekelias Avenue në New Philadelphia, ndërsa gjatë kontrollit të kryer në shtëpinë e tij dhe në motoçikletën që ka përdorur si mjet arratisjeje, janë gjetur dhe konfiskuar:

-Një pistoletë

-7960 euro

-maskë mbrojtëse prej pëlhure

-syze dielli

-veshjet e përdorura gjatë kryerjes së grabitjeve

41-vjeçari u dërgua në prokurori nga ku mori afat deri të mërkurën e ardhshme për të kërkuar falje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat