Pavarësia e Kosovës brenda Arkitektures së Shqipëris Etnike - Bota Sot
Pavarësia e Kosovës brenda Arkitektures së Shqipëris Etnike

Diaspora

Pavarësia e Kosovës brenda Arkitektures së Shqipëris Etnike

Më: 3 shkurt 2018 Në ora: 00:49
Ilustrim

Në pragë të 10 vjetorit të Pavarësis së Kosovës , mbarë Kombi Shqipëtar të jetë më i bashkuar e i konsoliduar si Kombë në Ballkan.

Deri të dita kur është Pavarësuar Kosova është një Përpjekje mbarëkombëtar i gjithë Shqipëtarëve si brenda trojeve etnike edhe në mërgatë.

Vetëm Dëshmoret kanë përmbyll misioni për Lirinë e Kombit Shqiptar .

Prandaj Pavarësia e Kosovës duhet konsideruar si një hap drejt Shqipëris Etnike në koordinim të ngushtë me Amerikën dhe NATO, në“Shqiptarë !

Kosova për ne nuk është një tokë e huaj që duam të pushtojmë, por gjysma e kombit dhe duhet ta mbrojmë. Kombi ynë është një nga më të vjetrit në Ballkan dhe n’Evropë.

Ekzistencen e sotëshme të tij e ka paguar nëpër shekuj me një derdhje gjaku që kapërcen çdo masë e çdo përfytyrim.lu ka qëndruar me trimëri të gjitha invadimeve gjatë historisë.

Çdo Shqiptar i çfardo ideje politike qoftë, duhet të mendojë për Kosovën , duhet ta thotë një fjalë për Kosovën, duhet të bëjë diç për Kosovën .

Kosova është gjysma e jonë. Duhet t’a dimë ,Shqipëtar , se jeta e jonë, e ardhmja e jonë si popull e si komb, do të varen nga vullneti, puna dhe organizim i ynë.” (Prof. Abaz Ermenji Kryetar i Komitetit Kombëtar -Demokrat “Shqipnija e Lirë” Fjalim në Kongresin e parë Botrore Chicago 24-25 Nëntor 1973)

Gjithë Kombi Shqipëtar të festoj me Plisin e Bardhë në Kokë , në 10 vjetorin e Pavarësis së Kosovës .

Të punojmë të gjithë që sa ma shpejtë ta Bëjmë Shqipërin Etnike dhe mbarë Kombi Shqiptarë të jetë i Lirë .

Me konsiderat Prof .Hyzri Salihu
Koordinator i FBKSH,së
Shqipëri Etnike -Mërgatë

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test