Të hapën “Shkolla shqipe dhe Katedra Albanologjike” në Turqi - Bota Sot
Të hapën “Shkolla shqipe dhe Katedra Albanologjike” në Turqi

Diaspora

Të hapën “Shkolla shqipe dhe Katedra Albanologjike” në Turqi

Luan.A.Dibrani Nga Luan.A.Dibrani Më 6 prill 2018 Në ora: 15:20
Shkolla e pare ne Korce

Shqiptarët me aktivitetet e tyre përmes shoqatave përpiqen për ruajtjen e trashëgimisë dhe kulturës gjuhësore!

Suedia, prin në këtë drejtim, ku sot ka mbi 200 arsimtarë që japin gjuhën shqipe dhe paguhen nga shteti. Pastaj në përgjithësi Evropa e veriut, por edhe Gjermania, Zvicra, Australia,Slloveni, Kroacia,Italia,Kanadaja,Amerika etj.

Shteti jo qe i ndihmon, por edhe nuk  e lejon  shkollën dhe kulturën shqiptare është Turqia, ku shqiptarët konsiderohen edhe numri  i trete mbas  turqve dhe kurdëve.

Shqiptarët në Turqi, në “ tranzicionin e  largët”, edhe pse ishin dhe  janë shqiptarë “me gjakë e me qumësht” si i thonë, konsiderohen turq, vëllezër të një gjaku dhe nuk njihen si pakicë as si komunitet. Turqia lejon të mësohet e propagandohet lirshëm në çdo lloj gjuhe që nga greqishtja e rusishtja e deri te armenishtja, por kurrë shqipen!!

Image

Edhe në 1912, perandoria osmane lejonte hapjen e qindra shkollave greke e serbe në Shqipërinë e atëhershme, por asnjë shkollë shqipe edhe një mësues qe e hapi në Manastirin e Maqedonisë se sotme, ai u vra nga ish pushtuesit osman dhe u mbyll edhe ajo shkollë!.

-Shqiptarët  i krijuan edhe alfabetin ,himnin  kombëtar,shtetin modern të Turqisë et,por Turqia nuk iu kthej  te mirat asnjëherë deri me sot .

Katedrat  albanologjike  të gjuhës shqipe  sot funksionojnë  nëpër  shumë shtet të botës,madje edhe në Kinë e Rusi,por asnjëherë në universitetet e Turqisë. Turqia nuk e ka ndryshuar konceptin e saj 500 vjeçar osman në marrëdhënie me shqiptarët dhe gjuhën shqipe, prandaj  duhet te jenë të ndërgjegjshëm edhe  në marrëdhëniet ndërshtetërore në mes Turqisë- Shqipërisë dhe Kosovës qe të hapen këto pika debati nëpër mes  organeve shtetërore.

E njëjta situatë është edhe sot , por më trishtojnë disa intelektualë shqiptar në vend që ta denoncojnë këtë fenomen   ata abuzojnë me parulla  se “Jemi vëllezër”“Vëllazëritë mysliman ”, duke shtuar se  : “Shqiptarët në Turqi ndihen vëllezër, të integruar. Njeriu ngacmon vëmendjen vërtet a janë të integruar apo po punohet për t’i asimiluar e zhdukur nga gjuha dhe kultura e vet?

Gjithmonë Turqia i ka pas  frikë komunitetet e mëdha që përbëjnë kombin e vet  jashtë Turqisë ,A thua se ka ardhur  koha  vërtet  të gjejmë forma “demokratike” qe shqiptarët e Turqisë te këndellen vet dhe te fillojnë  te hapin shkollat dhe “Katedrën albanologjike në Turqi?.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test