Edhe një kompani e interesuar për sektorin minerar të Kosovës - Bota Sot
Edhe një kompani e interesuar për sektorin minerar të Kosovës

Diaspora

Edhe një kompani e interesuar për sektorin minerar të Kosovës

Më: 15 maj 2018 Në ora: 16:28
Zëvendëskryeministri i Kosovës, njëherësh ministri i Diasporës dhe Investimeve Strategjike, Dardan Gashi

Zëvendëskryeministri i Kosovës, njëherësh ministri i Diasporës dhe Investimeve Strategjike, Dardan Gashi, priti sot një delegacion të kompanisë Luma Investment – E&E Experts, e cila për momentin në Kosovë është duke kryer hulumtime për plumb dhe zink në 4 zona.

Kompania ka shprehur interesim që të zgjerojë aktivitetet në Kosovë në fushën e minierave, duke u kualifikuar si investitor strategjik në këtë fushë.

Në prezantimin e kësaj kompanie, Aleksandra Chloewa, drejtoreshë e Investimeve e kompanisë, informoi për operacionet të cilat momentalisht i kanë në Bosnjë, Kosovë, Afrikë e Poloni.

Zëvendëskryeministri Dardan Gashi, i informoi delegacionin  nga Polonia për ndryshimet të cilat do t’i bëhen Ligjit për investime strategjike në sektorin e minierave ashtu që ai të jetë akoma më i mirë për kompanitë e mëdha që vijnë në Kosovë me projekte serioze.

“Po presim miratimin e ligjit të ndryshuar për minierat, i cili do të reflektojë mbi boshllëqet e lëna në ligjin për investime strategjike posaçërisht në fushën e minierave, për ta bërë procesin më të favorshëm për kompanitë serioze që shprehin interesim për  investime”, tha Gashi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test