Prokuroria italiane ‘fundos’ 4 grabitësit shqiptarë. Emrat - Bota Sot
Prokuroria italiane ‘fundos’ 4 grabitësit shqiptarë. Emrat

Diaspora

Prokuroria italiane ‘fundos’ 4 grabitësit shqiptarë. Emrat

Më: 31 tetor 2018 Në ora: 20:55
Ilustrim

Kërkohet 27 vite burg në total ndaj 4 shqiptarëve të arrestuar në Itali. Ata dyshohen se janë autorët e disa vjedhjeve, grabitjeve si dhe kërcënimeve e shantazheve të ushtruara kryesisht ndaj fëmijëve.

Grupi i shqiptarëve akuzohet për 86 raste të dhunimit të pronës si dhe 39 raste të tjera për bastisje të shtëpive, aksione këto të cilat dyshohen se janë zhvilluar gjatë vitit 2012 – 2013.

Sipas medieve, mësohet se, prokurori ka kërkuar nga 9 vite burg për Tufik Merxhonin, Marenglen Beshin dhe 5 vite burg për Renato Tamajn dhe 8 vite burg për Edi Dardhën. Ende nuk është dhënë vendimi final, por në rast se do të vërtetohen të gjitha akuzat, shqiptarët rrezikojnë të dënohen  me 27 vite burg në total.

Hetimet vazhdojnë për dokumentimin e plotë të veprimtarisë së tyre, të cilat do të përdoren nga togat e zeza për t’i dënuar apo për t’i lënë të lirë për mungesë provash.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...