Dieta me yndyrë të lartë ju bën më të ndjeshëm ndaj baktereve - Bota Sot
Dieta me yndyrë të lartë ju bën më të ndjeshëm ndaj baktereve

Dieta

Dieta me yndyrë të lartë ju bën më të ndjeshëm ndaj baktereve

Më: 24 janar 2019 Në ora: 07:10
Ilustrim

Dieta perëndimore me yndyrë të lartë dhe sasi të ulët në fibra mund të rrisë rrezikun e listeriozës, një infeksion që kërcënon jetën.

Dieta perëndimore zakonisht është e mbushur me mish të kuq, ushqime të përpunuara, të skuqura ose me yndyrë të lartë, kokrra të rafinuara dhe sheqer.

Testet në minj treguan se konsumimi i kësaj dietë prekë bakteret e tyre të zorrëve, duke i bërë ata më të ndjeshëm ndaj listeriozës.

Listerioza, e cila është shumë e rrezikshme për ata që kanë sistemin imunitar të dobët, shkatohet nga bakteret Listeria monocytogenes.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...