Dhjamin në bark mund ta hiqni me këto ushqime, mjaft u munduat me ushtrime të lodhshme - Bota Sot
Dhjamin në bark mund ta hiqni me këto ushqime, mjaft u munduat me ushtrime të lodhshme

Dieta

Dhjamin në bark mund ta hiqni me këto ushqime, mjaft u munduat me ushtrime të lodhshme

Më: 27 janar 2019 Në ora: 06:06
Ilustrim

Edhe nëse jeni me dietë, apo kryeni ushtrime të sforcuara, dhjami i barkut është pjesa më e vështirë për t’u hequr.

Por janë disa ushqime specifike të cilat ndihmojnë në këtë process.

1-Gjysma e avokados përmban afërsisht 10 gram yndyrna të shëndetshme, të cilat e ndalojnë trupin tuaj të rezervojë dhjamë në këtë pjesë të trupit.

2-Banane.

Ato përmbajnë 422 miligram kalium, një mineral i cili limiton sasinë e sodiumit që fryn barkun.

3-Kosi.

Një gotë kos ndihmon në shtimin e baktereve të rëndësishme në trupin tuaj, të cilët luftojnë bakteret e tjera që shkaktojnë fryrjen.

4-Frutat e pyllit.

Përmbajnë antioksidantë të cilët ndihmojnë në qarkullimin e gjakut, duke sjellë më shumë oksigjen tek muskujt. Një gotë kos me fruta pylli, përpara regjimit tuaj të stërvitjes, do t’i ndihmonte muskujt tuaj.

5-Çaji jeshil.

Tre gota çaj në ditë shtojnë metabolizmin tuaj dhe djegin 30 kalori.

6-Qitro.

Vitamina C që ndodhet në qitro ndihmon që trupi juaj të djegë 30 % më shumë yndyrë gjatë stërvitjes tuaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...