Truket për të humbur peshë shpejt - Bota Sot
Truket për të humbur peshë shpejt

Dieta

Truket për të humbur peshë shpejt

Më: 8 shkurt 2019 Në ora: 14:26
Ilustrim

Për të humbur peshë duhet të identifikoni zakonet e gabuara, t’i modifikoni dhe t’i mbani me kalimin e kohës, madje edhe pas arritjes së qëllimit që na bën të ndihemi më mirë. Nga lëvizja drejt rregullsisë së ngrënies, pa shumë sakrifica.

Ne duhet të kujtojmë se pas një diete qëndron durimi, edhe nëse nuk i sheh menjëherë rezultatet, në muajt e parë duhet të humbësh të paktën 5% ose 7% të peshës tënde fillestare, për ta arritur këtë, qëllimi është zvogëlimi i 300-500 kalorive në ditë dhe rritja e shpenzimeve të energjisë prej 200-300. Do të thotë “të privosh veten” nga disa feta ëmbëlsirë në javë, ose të mos hani pica dhe briosh për disa javë. Rezultatet e shkëlqyeshme mund të arrihen me sakrifica të vogla.

Për të humbur peshë, duhet edhe lëvizja, të ushtruarit një sport është më i përshtatshëm për ne. Nëse nuk keni shumë kohë të lirë, mund të bëni edhe një shëtitje të vogël prej 30 minutash në mëngjes, me një ecje të shpejtë. Për disa njerëz ecja është e mirë. Për të tjerët, megjithatë, do të duhet punë intensive por e shkurtër, për të tjerët do të jetë e rëndësishme që së pari të punohet në masën e muskujve me pajisje në palestër dhe pastaj të arrihet humbja e peshës.

E rëndësishme është që të os i kaloni vaktet e ditës! Të qëndruarit pa ngrënë nuk do të thotë humbje peshe. Respektoni oraret e ngrënies, mbani mend se duhet ta filloni ditën me një mëngjes të bollshëm, por gjithashtu mbani mend se duhet të hiqni dorë nga ëmbëlsirat (jo gjithmonë, por shpesh).

Pini shumë ujë, pasi ju ndihmon me tretjen dhe ju bën të ndiheni të lumtur. Ju gjithashtu mund të zgjidhni ujin me limon, ai do të ketë një efekt diuretik dhe kullues. Ju gjithashtu mund ta thyejnë ditën me çajëra që kanë fuqi holluese, kulluese dhe pastruese.

Një mashtrim i vogël që duket i parëndësishëm, por mund t’ju ndihmojë shumë, hani me qetësi dhe përtypuni mirë. Një copë e vogël çokollatë e zezë në ditë mund të bëjë mirë, ka vlera të ndryshme, është mbrojtëse për mëlçinë, përmban substanca që mund të aktivizojnë mekanizma të caktuar lipolizikë. Vetëm se duhet të konsumoni çokollatë të zezë me të paktën 75% -80% kakao.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...