Dieta me ananas, humbisni 2 kg për vetëm 5 ditë - Bota Sot
Dieta me ananas, humbisni 2 kg për vetëm 5 ditë

Dieta

Dieta me ananas, humbisni 2 kg për vetëm 5 ditë

Më: 27 shkurt 2019 Në ora: 14:01
Ilustrim

Nëse juve ju pëlqen shumë ananasi, ju duhet të provoni këtë dietë të shijshme ushqyese me ananas… Kjo dietë është shumë e lehtë për t’u ndjekur, pasi ju mund të hani ananas së bashku me ushqime të tjera të shëndetshme për pesë ditë. Por ju duhet të mbani mend se për të ruajtur shëndetin tuaj ju mund ta ndiqni këtë dietë për vetëm pesë ditë.

Ananasi përmban 86% dhe mund t’ju bëjë të ndiheni të hidratuar për një kohë të gjatë. Ky frut është zgjidhja më e mirë për humbjen e peshës sepse siguron fibra, të gjitha vitaminat dhe mineralet thelbësore së bashku me shijen e ëmbël që ju dëshironi.

Vlerat e dobishme të dietës me ananas sjellin shumë përfitime shëndetësore pasi ai forcon sistemin imunitar dhe shëndetin e frymëmarrjes, përmirëson tretjen dhe shikimin, forcon kockat, ul inflamacionin, shëron kollitjet dhe ftohjen dhe promovon humbje peshe. Nëse filloni duke ndjekur këtë plan diete ju jo vetëm do të ulni peshën tuaj, por edhe do të përmirësoni shëndetin tuaj.

MENUJA PESË DITORE ME ANANAS

Dita e parë

Mëngjesi: Tërshërë me kivi, ananas, bajame dhe qumësht soje.

Paradite: Një tas me feta ananasi.

Dreka: Sallatë toni me speca, domate, hudhra, lëng limoni dhe vaj ulliri.

Darka: Një pjatë me oriz kafe, gjoks pule të pjekur dhe salcë ananasi.

Dita e dytë

Mëngjesi: Kos me ananas dhe lajthi.

Paradite: Një tas me feta ananasi.

Dreka: Qofte të pjekura në skarë dhe salcë ananasi.

Darka: Sallatë frutash me portokall, ananas, luleshtrydhe dhe salcë kosi.

Dita e tretë

Mëngjesi: Përzieni në një blender avokado dhe ananas

Paradite: Një tas me feta ananasi.

Dreka: Pulë me salcë ananasi

Darka: Sallatë spinaqi dhe ananas.

Dita e katërt

Mëngjesi: Tërshërë me kivi, ananas, bajame dhe qumësht soje.

Paradite: Një tas me feta ananasi.

Dreka: Supë me lëng pule dhe sallatë me ananas.

Darka: Salmon në avull me asparag dhe lakër brukseli.

Dita e pestë

Mëngjesi: Një fetë buke me krem djathi, gjalpë kikiriku dhe feta ananasi.

Paradite: Një tas me feta ananasi.

Dreka: Supë me kërpudha dhe sallatë fasulesh me zarzavate dhe hudhër.

Darka: Sallatë frutash me portokall, ananas, luleshtrydhe dhe salcë kosi. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...