Dieta me të cilën mund të humbisni deri në 10 kg, ja si funksionon - Bota Sot
Dieta me të cilën mund të humbisni deri në 10 kg, ja si funksionon

Dieta

Dieta me të cilën mund të humbisni deri në 10 kg, ja si funksionon

Më: 18 mars 2019 Në ora: 19:26
Ilustrim

Dieta e super metabolizmit është treguar kryesisht për të humbur peshën e tepërt dhe në të njëjtën kohë të rrisë metaboilizmin tuaj. Kjo dietë u krijua nga nutritionisti amerikan Haylie Pomroy. Mjeku amerikan ka vënë në fakt një dietë që lejon të humbasësh deri në 10 kg në një muaj.

Ja se si funksionon:

Dieta super metabolizmit ka një dietë të plotë dhe ju lejon të merrni të gjitha ushqimet e nevojshme për shëndet të mirë. Këshilla pas kësaj diete është e mirë, por duhet ta ndiqni me kujdes.

Gjithmonë duhet të hani mëngjes brenda 30 minutash nga zgjimi në mëngjes. Nisni me perime dhe fruta çdo 3 ose 4 orë gjatë ditës. Vazhdoni të hani edhe për drekë dhe darkë. Soja dhe produktet e qumështit janë të ndaluara gjatë gjithë dietës

Ndiqni tri faza: karbohidrate, proteina dhe lipide. Për më tepër, kjo dietë ndahet në 3 faza të ndryshme:

Faza e karbohidrateve është e para e dietës, kjo përfshin konsumimin e një numri të karbohidrateve më të larta se ajo e proteinave.

Faza e proteinave: që zgjat dy ditë, ndryshe nga faza e glukozës, kryesisht përfshin konsumin e proteinave të kafshëve ose perimeve, duke përjashtuar qumështin dhe derivatet e saj dhe soje.

Faza Lipid: Së fundi, faza e tretë i kushtohet yndyrës së mirë, dmth ato që përmbajnë një pjesë të mirë të Omega 3 dhe Omega 6, si: vaji i ullirit, fruta të thata, salmon, troftë, ton.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...