Dieta e pasur me kafe, pemë e perime mbron kundër kancerit të gjirit - Bota Sot
Dieta e pasur me kafe, pemë e perime mbron kundër kancerit të gjirit

Dieta

Dieta e pasur me kafe, pemë e perime mbron kundër kancerit të gjirit

Më: 1 maj 2019 Në ora: 23:00
Ilustrim

Një dietë e pasur me kafe, fruta dhe perime mund të mbrojë kundër kancerit të gjirit, sugjeron një studim.

Shkencëtarët kanë gjetur dëshmi të një efekti mbrojtës nga një dietë plot me acide fenolike në rrezikun e kancerit të gjirit pas menopauzës.

Acidet klorogjenike, një lloj i caktuar i acidit fenolik që gjenden në kafe, fruta dhe perime kanë pasur efektin më të fortë.

Studimi u drejtua nga një ekip akademikësh nga Universiteti i Navarrës dhe Universiteti i Jaen në Spanjë, transmeton KosovaPress.

Ata shikuan lidhjen midis acideve fenolike, duke përfshirë acidet hidroksikinamike dhe hidroksibenzoike, dhe kancerin e gjirit në 11,028 gra.

Gjatë një ndjekje mesatare prej gati 12 vjetësh, studiuesit gjetën 101 raste të kancerit të gjirit në mesin e grupit të grave.

Të gjitha gratë kishin përfunduar një pyetësor në fillim të studimit duke thënë se sa shpesh konsumuan 136 artikuj të ndryshëm ushqimorë.

Është e rëndësishme të lani frutat dhe perimet para se t'i hani ato për të hequr çdo pesticid të mbetjeve që përdoren për të kontrolluar dëmtuesit dhe që mund të dëmtojnë shëndetin e njeriut.

Produktet gjithashtu rrezikohen nga kontaminimi për shkak të pluhurit, papastërtive dhe baktereve, pasi shumica e tyre ruhet në depo para se të dalin në shitje.

Dështimi i larjes së frutave dhe perimeve mund të shkaktojë helmim nga ushqimi, siç është infeksioni E.coli.

Gjetjet janë prezantuar në kongresin evropian për mbipeshën në Glasgow.

Susannah Brown, kreu i interpretimit të kërkimit në Fondin e Kërkimit Botëror të Kancerit, tha ky është një studim interesant që konfirmon më tej rëndësinë e konsumimit të një diete të lartë në fruta dhe perime për parandalimin e kancerit.

"Ajo gjithashtu sugjeron disa nga arsyet e mundshme biologjike përse frutat dhe perimet janë mbrojtëse kundër kancerit", tha ajo.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat