Humbni peshë lehtë dhe shëndetshëm duke ndjekur këto rregulla - Bota Sot
Humbni peshë lehtë dhe shëndetshëm duke ndjekur këto rregulla

Dieta

Humbni peshë lehtë dhe shëndetshëm duke ndjekur këto rregulla

Më: 8 maj 2019 Në ora: 18:04
Ilustrim

Kohët e fundit flasim shumë për përfitimet e marrjes së ujit dhe limonit për të humbur disa kile shtesë. Megjithatë ka disa truke shumë më efektive për të humbur peshë në një kohë të shkurtër.

Përveçse duke u mbështetur qartë tek një ekspert dhe duke futur një ushtrim fizik në rutinën tuaj të përditshme, ka hapa për tu marrë për të siguruar që trupi ynë fillon të djegë pak nga yndyra e tepërt që është e pranishme mbi të gjitha në pjesën abdominale.

Këtu janë 10 truket për të humbur peshë pa shumë përpjekje:

1.Në tryezë qëndrueshmëria dhe rregullsia. Nuk ka arsye të hahen vetëm perimet për tre ditë nëse më vonë largoheni për tu kthyer në ushqimin tuaj të preferuar.

2.Ushqimi nuk duhet të anashkalohet. Agjërimi nuk ju bën të humbni peshë shpejt, përkundrazi rrit uri në mënyrë disproporcionale dhe ju heq energji.

3.Dieta duhet të ndiqet. Me shumë kujdes ose nuk do të bëjë asgjë. Gjithmonë pyesni ekspert kur dhe si, mos bëni gjithçka në mënyrë të pavarur.

4.Pijet. Alkooli, pije me gaz dhe pije me sheqer janë një dhimbje e vërtetë për gruan që është në dietë.

5.Kujdesuni për higjienën personale. Furçë dhëmbësh, gargarë, pëlhurë dhëmbësh dentare. Duket e parëndësishme, por në këtë mënyrë ju hiqni dëshirat e trurit tuaj për të ngrënë, sepse keni vënë një shije "të freskët" në gojën tuaj.

6.Kujdes ndaj zakoneve të të ngrënit. Eliminoni ushqimet yndyrore me një mashtrim themelor: mos i blini ato, kështu që nuk do t’i hani ato.

7.Bëni pazar vetëm kur të jeni të ngopur. Përndryshe, rreziku i blerjes së ushqimit të panevojshëm është i lartë.

8.Mos hani kurrë para televizorit.

9.Gjithmonë pini shumë. Ujë dhe çaj bimor.

10.Mos harroni të bëni aktivitet fizik. Çdo ditë, në baza të rregullta. Gjëja e rëndësishme është të lëvizësh.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...