Po bëni dietë dhe nuk po dobësoheni? Ja gabimet që duhet të shmangni - Bota Sot
Po bëni dietë dhe nuk po dobësoheni? Ja gabimet që duhet të shmangni

Dieta

Po bëni dietë dhe nuk po dobësoheni? Ja gabimet që duhet të shmangni

Më: 9 maj 2019 Në ora: 07:30
Ilustrim

Humbja e peshës nuk është një qëllim i pamundur, por nëse jeni në dietë dhe nuk po humbisni peshë, ndoshta jeni duke bërë diçka të gabuar. A keni ndalur së ngrëni sheqer? A preferoni snacks? Kur ndjek një dietë, gabimet që duhet të shmangësh janë të shumta dhe është e rëndësishme të ndiqni zgjedhjet më të shëndetshme ushqimore.

Çfarë ju nuk duhet të bëni që vërtetë të humbisni peshë

Nëse planifikoni të ndiqni në dietë, nuk ka rëndësi të mbushni menjëherë frigoriferin me shumë perime shumëngjyrëshe, të planifikoni një plan ambicioz për të ndjekur në palestër dhe për të blerë rroba me përmasa më të vogla. Për të humbur peshë duhet të jemi realist, përndryshe qëllimet tuaja do të bëhen të paarritshme.

Mos filloni dieta të përgjithshme

Për të humbur peshë, synimet tuaja duhet të jenë të matshme, të realizueshme, reale dhe me kohë. Kur ndihemi të gatshëm për të humbur peshë, e kapim këtë frymëzim menjëherë dhe lëmë takim me një dietist që na përshkruan një dietë të ekuilibruar bazuar në kushtet tona shëndetësore. Duke filluar një dietë të përgjithshme dhe jo specifike, edhe nëse bazohet në ushqime të shëndetshme, nuk është një plan afatgjatë. Përkundrazi, ju mund të vendosni qëllime të vogla, absolutisht të arritshme, të tilla si: "Unë nuk do të ha ëmbëlsirat këtë javë".

Bëhuni shumë të varfër

Çelësi për të ndjekur një dietë të saktë nuk është një çështje vullneti, është pasojë e privimit. Mos e ndaloni veten nga ushqimi që ju pëlqen. Është e preferueshme që për të luftuar stresin ne hamë gjëra imagjinare kohë pas kohe. Gjithmonë kujtohuni për veten pse jeni duke ndjekur një dietë dhe fokusohuni vetëm në aspektet pozitive. Do të ndiheni më mirë dhe do të keni më shumë energji kur hani shëndetshëm.

Hani sasi të tejmbushura

Për të humbur peshë nuk duhet vetëm të hani të shëndetshëm, por duhet të konsumoni sasi të moderuara. Shmangni gatimin në pjesën më të madhe të kohës dhe nëse e dini që nuk mund të hani një pjatë të plotë, shijoni disa bajame ose një meze të lehtë.

Nuk bëni aktivitet fizik

Nëse ndjek një dietë duhet të bëni edhe aktivitete të mira fizike. Në fakt, sa më shumë që praktikoni, aq më shumë do të jeni të motivuar për të ngrënë të shëndetshëm. Nuk ka nevojë të shkoni në palestër çdo ditë; edhe ndryshime të vogla në jetën tuaj të përditshme, si ngjitja e shkallëve, janë një mënyrë e shkëlqyer për t'u ushtruar, pa e kuptuar atë.

Mërzitja

Ushqimi i shëndetshëm nuk duhet të thotë që të t'a bëjë jetën e mërzitshme, prandaj shumëllojshmëria e ushqimeve është thelbësore. Dietistët rekomandojë që të hani varitete frutash dhe perimesh, mishrash, peshq, vezë, arra, etj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...