Dieta e jetëgjatësisë, rregullat bazë që duhet të keni parasysh - Bota Sot
Dieta e jetëgjatësisë, rregullat bazë që duhet të keni parasysh

Dieta

Dieta e jetëgjatësisë, rregullat bazë që duhet të keni parasysh

Më: 10 maj 2019 Në ora: 13:07
Ilustrim

Dieta e Jetëgjatësisë e propozuar (një nga shumë të mundshmet) u konceptua nga Valter Longo, dekan i studimeve mbi jetëgjatësinë dhe ushqimin, dhe ilustruar në NutriMi (Forumi i Ushqimit Praktik që u zhvillua në fillim të prillit në Milano) nga Dr. Romina Inès Cervigni, biologe nutricioniste në Fondacionin Valter Longo. Bazohet në pesë shtylla: hulumtimi bazë; epidemiologjia; studime klinike; Studimi i njëqindvjeçarëve dhe popullatave me shënime të jetëgjatësisë; Studimi i modeleve me shkallë të ndryshme të kompleksitetit që ofrojnë informata për funksionimin e organeve.

Parimet e përgjithshme

Një dietë shumë e pasur me proteina ose e lartë në sheqerna të thjeshta përshpejton plakjen dhe sëmundjet e lidhura, të tilla si diabeti, obeziteti, tumoret, sëmundjet kardiovaskulare, neurodegjenerative dhe autoimune. Parimet e listuara më poshtë ndihmojnë për të luftuar aktivizimin e gjeneve përgjegjëse për plakjen. Propozimi i Valter Longo është që të ndiqet dieta e jetëgjatësisë çdo ditë.

Rregullat: Përshtatni një dietë vegane me shtimin e peshkut, duke u kujdesur që ta shmangni atë me përmbajtje të lartë të mërkurit.

Sa proteina- Konsumoni pak, por proteina të mjaftueshme: çdo ditë rreth 0.7-0.8 gram për kilogram të peshës trupore. Pas 65-70 vjetësh rriteni pak në mënyrë që të mos humbisni masën e muskujve.

Sasia dhe shumëllojshmëria- I merrni të gjithë ushqyesit: proteinat, acidet yndyrore esenciale si omega-3 (për shembull me peshk) dhe omega-6 (sidomos në ushqimet me origjinë bimore, të tilla si arra, grurë, luledielli, vaj soje, vaj liri) vitamina dhe një konsum të mjaftueshëm të sheqernave (karburanti për trurin) me rekomandimet e përmendura më lart.

Në rast mbipeshe- Nëse jeni mbipeshë, hani dy vakte në ditë plus një meze të lehtë, të tilla si mëngjesi dhe një vakt, plus një meze me pak kalori, por ushqyese.

Mos eliminoni karbohidratet- Dieta e jetëgjatësisë është një sistem i ushqyerjes që nuk përfshin ndryshime rrënjësore në dietën e dikujt, prandaj nuk është e nevojshme të reduktohen shumë karbohidratet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...