Dieta me zero karbohidrate dhe zero sheqer për të humbur shumë kile shpejt - Bota Sot
Dieta me zero karbohidrate dhe zero sheqer për të humbur shumë kile shpejt

Dieta

Dieta me zero karbohidrate dhe zero sheqer për të humbur shumë kile shpejt

Më: 20 maj 2019 Në ora: 18:13
Ilustrim

Le të fillojmë duke bërë disa qartësime në lidhje me "Dietën pa karbohidrate dhe pa sheqer". Disa drithëra, për shembull, përmbajnë një përqindje më të madhe në kalori. Një dietë pa sheqer do të na çojë në një shfryrje graduale të barkut dhe rënie peshe, por vetëm nëse ndiqen disa indikacione të sakta.

Këtu është dieta e përditshme për të ndjekur:

E hënë

Mëngjesi: qumësht cilësi e parë, puding orizi, dardha të ziera.

Dreka: speca të skuqur, djath i pjekur në furrë, fruta të freskëta.

Darka: supë me perime, sallatë domate, ullinj, ëmbëlsirë prej misri.

E martë

Mëngjesi: kos soje me fruta të freskëta, ëmbëlsirë me mjaltë.

Dreka: oriz me thjerrëza dhe kungull, lulelakër e pjekur me djath, mollë e pjekur me kanellë.

Darka: supë me bizele, fileto pule me oriz, fruta.

E mërkurë

Mëngjesi: lëng portokalli, krepa me fruta

Dreka: oriz me kungull të njomë dhe qepë, sallatë me bathë, sallatë frutash të freskëta me bajame.

Darka: sallatë me perime të freskëta me pomodorini, lakër të zier, ëmbëlsirë.

E enjte

Mëngjesi: fruta me oriz me qumësht, mollë.

Dreka: sallatë me kopër, portokall, mollë dhe ullinj të zinj, fileto pule.

Darka: djathë, spinaq i skuqur, fruta.

E premte

Mëngjesi: qumësht gjysmë i skremuar, tortë me boronicë.

Dreka: oriz, bizele, proshutë, brokoli sallatë frutash të përziera.

Darka: omëletë, patate të skuqura, lakra të ziera.

E shtunë

Mëngjesi: kos me mjaltë dhe arra, oriz me mollë.

Dreka: fileto viçi me spinaq dhe rrush të thatë, fruta të freskëta.

Darka: picë me perime të pjekura në zgarë, çokollatë me niseshte misri dhe arra.

E diel

Mëngjesi: çokollatë të nxehtë me vanilje, fruta.

Dreka: fasule të gjelbra dhe salmon të tymosur, karrota në avull, djath i bardhë.

Darka: kofsha pule të pjekura, patate të pjekura, zarzavate të ziera.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...