Humbni peshë shpejt, duke përdorur këto ushqime të pasura me proteina

Dieta

Humbni peshë shpejt, duke përdorur këto ushqime të pasura me proteina

Më: 13 shtator 2019 Në ora: 07:42
Ilustrim

Për tu rikthyer në formë dhe për të humbur peshë sa më shpejt mjafon të përdorni këto  ushqime të pasura me proteina.

Për një dietë të shëndetshme, proteinat nuk përdoren vetëm për të forcuar muskujt, por ato gjithashtu na ndihmojnë të humbim peshë.

Ekzistojnë lloje të ndryshme të proteinave, jo vetëm ato me origjinë shtazore, por edhe ato të bimëve, të cilat na ndihmojnë të mbajmë të aftë dhe të humbasim disa kile shtesë, të cilat i morëm gjatë pushimeve.

Nëse bëhet një drekë e pasur me proteina, gjithashtu na lejon të zvogëlojmë ndjenjën e urisë, sepse niveli i gleninës është ulur, dhe peptidi rritet.

Glenina quhet normalisht hormoni i urisë, ndërsa prodhimi i peptidit ndihmon prodhimin e hormonit, që zakonisht quhet ngopje.

Rritja e ndjenjës së urisë dhe ngopjes është një aleat i rëndësishëm në një dietë që synon humbjen e peshës.

Një dietë e pasur me proteina, nga një studim i bërë, duke kaluar nga një përqindje prej 19% në 30% në ditë, lejon të asimiloni 441 kalori më pak. Gjithashtu lejon një rritje të metabolizmit, uljen e yndyrës dhe promovimin e humbjes së peshës.

Ushqime të pasura me proteina

Avokado: duhet të hani një frutë në ditë sepse ndihmon në rregullimin e nivelit të lipideve në gjak, duke na ndihmuar për të luftuar kolesterolin dhe sëmundjet kardiovaskulare.

Kajsi: aminoacidet që ato përmbajnë mund të na ndihmojnë të rregullojmë nivelin e ngopjes dhe peshës së trupit.

Bishtajore: ngrënia e thjerrëzave, fasulet, qiqrat, në sasi të moderuar, na ndihmon në humbjen e peshës.

Farat Chia: ato kanë një përmbajtje të shkëlqyeshme të proteinave dhe na ndihmojnë të humbim peshë.

Kastraveci: është i ulët në kalori dhe është bërë kryesisht nga uji, pra një aleat i shkëlqyeshëm për dietën, si dhe përmban shumë proteina dhe fibra.

Veza: ngrënia e tyre për mëngjes, sipas një studimi, lejon humbjen e peshës, gjëja e rëndësishme është që të mos e tejkaloni në sasi.

Peshku: ata janë të pasur me omega-3 që lejojnë prishjen e yndyrës.

Fruta: ndihmon në kontrollin e ndryshimeve të peshës, dhe konkretisht, bananet dhe portokallet kanë një përmbajtje të lartë proteine.

Perimet jeshile: ndihmojnë në humbjen e peshës, përmbajnë fibra dhe proteina dhe na ndihmojnë në sensin e ngopjes.

Arrat: duke ngrënë ato si një meze të lehtë, midis dy vakteve kryesore, ndihmojnë ndjenjën e ngopjes.

Kërpudha: ndihmon për rregullimin e peshës dhe na mbron nga inflamacioni dhe hipertensioni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat