Dieta më efektive kërkon 15 minuta në ditë dhe një smartphone

Dieta

Dieta më efektive kërkon 15 minuta në ditë dhe një smartphone

Më: 23 tetor 2019 Në ora: 12:44
Ilustrim

Për të humbur peshë, metoda më e mirë është të monitoroni veten duke shënuar të gjitha ushqimet që hani çdo ditë me shumë porcione dhe kalori, duke bërë kështu që ne mund të realizojmë dietën tonë, duke e rregulluar atë dhe duke humbur peshë: dhe për të bërë të gjitha këto ju duhet 15 minuta në ditë .

Kjo është ajo që studiuesit e Universitetit të Vermont pretendojnë se kanë analizuar sjelljen e disa personave të cilëve u është kërkuar të monitorojnë veten për një periudhë të kufizuar kohore. Këtu janë detajet e hulumtimit.

15 minuta për të humbur peshë. Ekspertët shpjegojnë se mënyra më e mirë për të humbur peshë është të vetë-monitoroni veten gjatë gjithë ditës dhe më pas të shënoni të gjitha ushqimet e konsumuara. Ky mekanizëm mund të duket i bezdisshëm dhe për këtë arsye rrezikon ta bëjë potencialin e këtij lloji të dietës joefektive.

Për të kuptuar saktësisht se sa kohë kërkon një praktikë e këtij lloji në ditë, shkencëtarët ndoqën një grup prej 142 personash për 24 javë, të cilëve u kërkohej të rinovonin një bazë të dhënash në internet me zakonet e tyre të përditshme të kuzhinës.

Nga të dhënat e mbledhura rezultoi se mesatarisht njerëzit marrin 14.6 minuta në ditë për të përfunduar këtë detyrë, një kohë shumë e kufizuar nëse marrim parasysh përfitimet aktuale që ato kanë për shëndetin. Me sa duket, në fakt, ata që kaluan rreth 23.2 minuta në ditë në bazën e të dhënave kishin humbur 10% të peshës së tyre në fund të studimit në gjashtë muajt e parë të eksperimentit.

Vetëm dietë? Është e qartë se përfitimet e kësaj mënyre janë të lidhura me një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar dhe 200 minuta aktivitet fizik çdo ditë. Për ndihmën tonë, për të lehtësuar detyrën e përpilimit të përditshëm, ka edhe telefona inteligjentë me aplikacione të dedikuara që bëjnë monitorimin shumë shpejt, por që nuk përdoren gjatë vakteve për të shmangur efektin e kundërt, siç tregohet nga një studim i kohëve të fundit.

Shkencëtarët këshillojnë këtë metodë për të marrë përfitime nga dieta dhe të na kujtojnë se mbipesha është një gjendje në rritje që lidhet me sëmundjet kronike si diabeti i tipit 2, hiperglicemia, presioni i lartë i gjakut, sëmundjet kardiovaskulare dhe kanceri: qëndrimi në formë prandaj nuk është çështje e estetikës, por e shëndetit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat