Provoni këtë dietë ushqimore për të luftuar gripin

Dieta

Provoni këtë dietë ushqimore për të luftuar gripin

Më: 22 nëntor 2019 Në ora: 07:03
Ilustrim

Një dietë e quajtur ketogjenike mund të luftojë virusin e gripit më shumë se ushqimet me karbohidrate.

Kjo dietë përmban mish, peshk, dhe perime, të cilat aktivizojnë një nëndegë të qelizave "T" në mushkëri që janë imune ndaj gripit dhe rrisin prodhimin e qelizave mukozale.

Studimi u bë nga shkencëtarët e Universitetit Yale në SHBA.

Ndër ushqimet që mund të konsumoni më shumë për këtë dietë janë: djathi, avokado, mishi, peshku, ushqimet e detit, vezë, vaj kokosi, vaj ulliri, boronica, fruta të thata, caj dhe kafe pa sheqer, cokollatë e zezë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat