Përdorni këto ushqime nëse doni të humbisni peshë

Dieta

Përdorni këto ushqime nëse doni të humbisni peshë

Më: 27 nëntor 2019 Në ora: 19:21
Foto ilustrim

Nëse dëshironi të humbni peshë, së pari duhet të shpëtoni nga ushqimet me aromë, të ëmbël dhe të skuqura.

Nëse dëshironi të futeni në xhinse të vjetra, duhet të ndaloni të merrni ushqimet e mëposhtme, transmeton KosovaPress.

Frutat e thata

Kjo mund të tingëllojë si një vakt ideal i shëndetshëm, por në të vërtetë mund t'ju bëjë më shumë dëm sesa të mirë. Disa produkte mund të përmbajnë sheqerna shtesë, shurup misri dhe konservues. Frutat e thata nuk përmbajnë enzimat e shëndetshme që gjenden te frutat e freskëta. Pasi fruta të jetë tharë, ajo ka një përqendrim sheqeri, ndërsa shumica e ushqyesve janë zhdukur.

Sodë dietike

Një shishe pije e gazuar ka rreth 200 kalori, kështu që shpesh përdorni një pije pa kalori. Megjithatë, ekspertët thonë se pijet e gazuara duhet të eliminohen plotësisht nga dieta. Gjithashtu, zëvendësuesit artificialë për sheqerin rritin rrezikun e diabetit tip 2 dhe sëmundjeve kardiovaskulare.

Kafeina

Pyesni veten pse nuk mund të flini natën, që është një tjetër pengesë për të humbur peshë?

Ju gjithashtu mund të konsumoni shumë kafeinë. Disa ekspertë këshillojnë ta hedhin plotësisht atë. Ajo dehidraton muskujt dhe indet dhe ndërhyn në gjumin e mirë. Në vend të saj pini çaje bimore dhe ujë. Nëse tashmë keni nevojë të pini një filxhan kafe në mëngjes, zvogëloni marrjen e kalorive shtesë përmes qumështit, kremit dhe shtesave të tjera.

Kokoshka dhe shkopinjtë e njelmët

Kokoshkat dhe shkopinjtë e njelmët njihen gjerësisht si ushqime më të shëndetshme, por në realitet nuk janë ashtu. Sasia e kripës është problematike, dhe përveç kësaj, ato bëhen nga mielli i bardhë.

Mishi i përpunuar

Produktet e mishit, të tilla si salsiçe, proshutë kanë përqendrime të larta të yndyrës së ngopur. Zgjidhni mish të freskët pa yndyrë si mishi i pulës, gjelit të detit, peshkut ose viçit organik.

Produkte të qumështit

Ndoshta jeni rritur me to, por jo çdo i rritur toleron produktet e qumështit. Nëse jeni alergjik ose jo tolerant ndaj produkteve të qumështit, merrni produkte të tjerë natyrorë, siç janë qumështi i arrës së kokosit ose bajameve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat